"Reszelanie" śpiewali w Bułgarii

2014-08-26 13:04:37(ost. akt: 2014-08-26 13:20:23)

Autor zdjęcia: "Reszelanie"

Na zaproszenie organizatorów VIII Festiwalu „Balkan Folk Fest”, w dniach 4 - 14 sierpnia w Kiten w Bułgarii przebywał Folklorystyczny Zespól Folklorystyczny Śpiewaczy „Reszelanie” z Reszla i Kapela Ludowa „Rogóżanie” z Rogóża k/Lidzbarka Warmińskiego.
„Balkan Folk Fest” - to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. Na Festiwal trwający od czerwca do września przyjeżdża wiele zespołów ludowych, kapel, chórów, orkiestr z wielu krajów. W trakcie naszego pobytu gościły dwa polskie Zespoły Pieśni i Tańca „Otmuchowianie” z Otmuchowa i „Masovia” z Płocka a także zespoły z Rumunii, Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Węgier, Serbii i Chorwacji. Zespoły ze względu na wysokie temperatury występowały w godzinach wieczornych. Koncerty gromadziły wielkie rzesze turystów odwiedzających czarnomorskie kurorty Kiten i Primorsko.

-Przygotowany program przez Reszelan miał w sobie wiele polskiej energii i wigoru, wzbogacony o ruch sceniczny opracowany przez Jolę Wasilewska, na który składały się pieśni z Warmii i Mazur, Lublina, Rzeszowa. Swym występem, pragnęliśmy w jak najpiękniejszy i najweselszy sposób promować polską kulturę ludowa, nasze miasto i region – wspomina główny organizator wyjazdu Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Reszelanie” - Mirosław Bogdanowicz.

Oprócz występów Reszelanie i Rogóżanie odwiedzili perełkę bułgarskiego dziedzictwa kulturowego Sozopol.. Jedno z najstraszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Pierwsza wzmianka o Sozopolu pochodzi sprzed epoki brązu. Badania w okolicach Sozopola wykazały pozostałości dawnych mieszkań, porcelanowych garnków, kamieni i narzędzi wykonanych z kości, pochodzących z tamtej epoki Członkowie zespołu zobaczyli tureckie, 500tys miasto Edirne ( Adrianopol), pierwotnie miasto było zamieszkiwane przez plemiona trackie. Około roku 120 roku n.e. zostało rozbudowane przez cesarza rzymskiego Hadriana, a nazwę zmieniono na Hadrianopolis. Było wówczas rzymskim ośrodkiem administracyjnym.

W 378 roku rozegrała się w jego pobliżu bitwa, w której Goci rozgromili armię rzymską i zabili cesarza Walensa. W okresie bizantyńskim Adrianopol był stolicą macedońskiej prowincji. W 1254 roku w pobliżu miejscowości stoczono bitwę pomiędzy Cesarstwem Nicejskim a Bułgarią (pozostały ruiny obiektów tego zdarzenia). W tym mieście odwiedziliśmy Meczet Selimiye (1575r) oraz turecki bazar, na którym skosztowaliśmy specjałów tureckich w tym wspaniałej chałwy.

Głównym organizatorem wyjazdu na Festiwal obu zespołów było Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie” z Reszla przy wsparciu finansowym Burmistrza Reszla - Marka Janiszewskiego, Wójta Gminy Lidzbark Warmiński – Artura Jankowskiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Pilniku, za co obu Włodarzom i dyrektorowi GOK-u serdecznie dziękujemy.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zygi #1470510 | 195.136.*.* 27 sie 2014 08:06

    Tylko dlaczego za pieniądze podatnika oprócz zespołu pojechali inni typu Pan Jerzy K???Czy aż tak sobie na ten wyjazd zasłużył???Cóż to Promocja rządzi w tym mieście i robi co się tylko podoba i nikt nie reaguje..

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)