Mówią bez słów

2014-05-09 11:13:05(ost. akt: 2014-05-09 12:11:39)
– Każde dziecko można nauczyć skutecznej komunikacji – zapewniają terapeuci.

– Każde dziecko można nauczyć skutecznej komunikacji – zapewniają terapeuci.

Autor zdjęcia: Ewa Paździorko

Sterowanie komputerem poprzez dmuchanie w słomkę, rozmawianie bez słów, korzystanie z internetu bez użycia rąk - to nie science fiction, ale obraz z gabinetu Elżbiety Chilińskiej - Karpowicz, współtwórczyni punktu konsultacyjnego AAC Strefa Głosu.
Strefa Głosu przy Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce i Zespole Placówek Edukacyjnych, jest jedynym na Warmii i Mazurach, specjalnym punktem szkoleniowym i wspomagającym AAC, czyli komunikacji alternatywnej. Pomysł utworzenia pojawił się już kilka lat temu, gdy w ZPE powstała wypożyczalnia sprzętu do porozumiewania się w inny niż standardowy sposób.

– Strefa Głosu to miejsce dla osób szukających pomocy w doborze odpowiednich urządzeń do komunikacji alternatywnej, czyli przede wszystkim dla rodziców dzieci niemówiących lub słabomówiących – tłumaczy Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. – Głównym celem jest kompensowanie specjalnych potrzeb komunikacyjnych przy pomocy środków technicznych

Czyli dokładnie? – Młodszym dzieciom, polecamy specjalne trenażery ustno-twarzowe, czyli gryzaki logopedyczne, gwizdki o różnego rodzaju ustnikach, tubki żuchwowe. Służą nie tylko do stymulacji jamy ustnej, ale również przygotowaniu mechanizmów potrzebnych w nauce mowy i spożywaniu posiłków – wyjaśnia Elżbieta Chilińska – Karpowicz. – Starszym z kolei dobieramy komunikatory, tablety z programem Mówik czy go–talki, które po wciśnięciu odpowiedniego klawisza, odtwarzają nagrane wcześniej komunikaty.

Osobom niepełnosprawnym ruchowo, które nie mogą obsłużyć zwyczajnej klawiatury komputera, polecamy różnego rodzaju przełącza, joysticki i sensory ułatwiające posługiwanie się komputerem. Do nich należy właśnie urządzenie, pozwalające sterować komputerem za pomocą dmuchnięcia. Dzieci bardzo lubią z nim pracować, wreszcie czują swoją moc sprawczą, motywują się do prób komunikacji.

Przez ostatni tydzień, do Strefy Głosu zgłosiło się już po poradę kilkoro rodziców. Żeby umówić się na osobistą konsultację, wystarczy zadzwonić do Elżbiety Chilińskiej (tel. 697 526 135) lub Krystyny Kowalczyk (tel. 512 45 80 32). Na początku czerwca, planowane jest wspólne spotkanie terapeutek z grupą rodziców dzieci o specjalnych potrzebach komunikacyjnych - także w celu wymiany doświadczeń. Dokładny termin wkrótce będzie ustalony.Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: TerapeuciZPE

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Terapeuta zajęciowy-pracujący z niewidomymi i #1392219 | 83.31.*.* 9 maj 2014 12:41

    Dzień dobry Państwu. Miło mi czytać artykuł "Mówię bez słów". Ja osobiście pracuję z ludźmi nie widomymi i niedowidzącymi którzy obsługują sprzęt komputerowy. Można by było od razu powiedzieć jak on pracuje kiedy nie widzi ekranu monitora. Przy obecnej technice w tle na komputerze jest uruchomiony program czytający z ekranu i mówiący jaki klawisz został wciśnięty z klawiatury. Osoby które mają opanowaną tę technologię nawet pracują dla firm. W dzisiejszych czasach niewidomi dzięki technice komputerowej mogą słuchać co jest napisane na stronach www, książki i gazety. Ta technika jest bardzo pomocna.

    odpowiedz na ten komentarz