KGW "Białe Łabędzie" wśród najlepszych! - Gazeta Olsztyńska

KGW "Białe Łabędzie" wśród najlepszych!

2025-08-26 09:49:40(ost. akt: 2025-08-26 10:07:11)

Autor zdjęcia: Fb/Sylwia Wieloch

W województwie warmińsko-mazurskim odbył się finał wojewódzki Konkursu Kulinarnego „Bitwa Regionów”, w którym rywalizowało osiem Kół Gospodyń Wiejskich. Uczestniczki przygotowały potrawy inspirowane bogactwem regionalnych tradycji, wykorzystując produkty pochodzące z pól, lasów, jezior i rzek. Konkursowi towarzyszyła nie tylko rywalizacja kulinarna, lecz także oprawa artystyczna – śpiew, taniec i poezja. Występujące w pięknych ludowych strojach gospodynie musiały ponadto odpowiadać na pytania ekspertów.

Jury i ocena dań


Komisja konkursowa w składzie: Dariusz Baryga – szef kuchni i ambasador kuchni mazurskiej, dr inż. Jadwiga Glica – ekspert żywienia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Grzegorz Ciosek – nauczyciel przedmiotów gastronomicznych, stanęła przed trudnym zadaniem. Jak podkreślali jurorzy, wszystkie potrawy wyróżniały się walorami smakowymi i estetycznymi, a Koła zaprezentowały wysoki poziom wiedzy kulinarnej i kreatywności.

Wyniki finału wojewódzkiego


I miejsce – KGW „Sami Swoi” w Miczułach (gmina Banie Mazurskie) za potrawę „Mazurskie Dziady z leśnym twistem”. Koło będzie reprezentować województwo warmińsko-mazurskie podczas Finału Ogólnopolskiego na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie, 6 września 2025 r., w ramach Festiwalu Polskiej Żywności #KupujŚwiadomie.
II miejsce – KGW w Łężanach za „Pierś gęsi faszerowaną darami lasu z kopytkami i surówką z kiszonej kapusty”.
III miejsce – KGW „Na Widelcu” w Wikielcu za „Mazurskiego sandacza w porowej śmietanie z fasolką i ziemniakami”.

Gmina Olecko z reprezentacją w finale


W gronie ośmiu najlepszych kół znalazło się także Koło Gospodyń Wiejskich „Białe Łabędzie” z Sedranek, reprezentujące Gminę Olecko. Choć tym razem bez nagrody, udział w konkursie przyniósł uczestniczkom satysfakcję i radość.

Reprezentacja Gminy Olecko wzięła udział w kulinarnych zmaganiach podczas dożynek w Gminie Miłomłyn. Tym razem bez nagrody, ale z wielką satysfakcją i radością. Dziękuję Pani Burmistrz Beata Mazur za serdeczne przyjęcie. Ogromne brawa dla Koła Gospodyń Wiejskich „Białe Łabędzie” w Sedrankach za godną reprezentację naszej gminy. Gratulacje dla zwycięzców z sąsiedniej Gołdapi – wielkie brawa — napisała w mediach społecznościowych Sylwia Wieloch, zastępca burmistrza Olecka.

Obrazek w tresci

Satysfakcji z udziału nie kryła również przedstawicielka „Białych Łabędzi”.

Jesteśmy w 8 najlepszych drużyn w województwie. Raz już mieliśmy II miejsce w województwie. To jest nasza 4 nagroda na 5 występów — wylicza Jadwiga Wasilewska z KGW w Sedrankach.

Smak regionu i promocja tradycji


„Bitwa Regionów” po raz kolejny pokazała, że kuchnia Warmii i Mazur to nie tylko różnorodność smaków, lecz także bogactwo tradycji i pasji, które na nowo odkrywają i pielęgnują Koła Gospodyń Wiejskich.