Niemieckie samoloty wojskowe zrzuciły pomoc w Strefie Gazy

2025-08-01 16:07:00(ost. akt: 2025-08-01 16:07:28)

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Samoloty transportowe niemieckiego wojska zrzuciły nad Strefą Gazy pakunki z pomocą humanitarną - poinformowało w piątek ministerstwo obrony RFN. To 14 ton żywności oraz produktów medycznych.
W operacji Luftwaffe biorą udział dwa samoloty transportowe Airbus A400M. Wszystko odbywa się we współpracy w Jordanią, gdzie stacjonują obecnie te niemieckie maszyny.

Nie jest wiadomo, czy i ile kolejnych zrzutów pomocy zamierzają przeprowadzić Niemcy.

Jako pierwsze żywność za pomocą „mostu powietrznego” dostarczyły w niedzielę samoloty Jordanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). W piątek prócz Niemiec pakunki nad Strefą Gazy zrzucili również Francuzi.

Do zrzutów dochodzi w związku z narastającą światową krytyką Izraela, którego władze na różne sposoby blokują dostawy podstawowych produktów do Strefy Gazy. W palestyńskiej półenklawie odnotowywane są przypadki śmierci głodowej.

W powszechnej ocenie organizacji pomocowych zrzuty nie są w stanie zastąpić dostaw drogą lądową, są jedynie kroplą w morzu potrzeb. Problem stanowi też to, że pomoc z powietrza nie jest precyzyjna, a osoby ranne, osłabione czy samotnie wychowujące dzieci mają trudności z dotarciem do niej.

To, że zrzuty są w znacznej mierze symboliczne, przyznawał kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Zastrzegał jednak, że angażując się w inicjatywę, Niemcy wysyłają „ważny sygnał”.

„W Gazie brakuje obecnie przede wszystkim żywności i leków. Dla wielu ludzi, w tym dzieci, dostęp do nich to po prostu kwestia przetrwania” - mówił natomiast minister obrony Niemiec Boris Pistorius (SPD).

Do niemieckich zrzutów dochodzi, gdy z wizytą w Izraelu i Palestynie przebywa szef dyplomacji RFN Johann Wadephul (CDU).

Chadecki polityk zapowiedział w piątek dodatkowe 5 mln euro z budżetu federalnego dla Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Pieniądze mają zostać przekazane m.in. piekarniom i kuchniom polowym zapewniającym chleb i ciepłe posiłki mieszkańcom Gazy.

Wadephul podkreślił także, że trwają dyskusje z władzami Izraela nad przywróceniem funkcjonowania lądowego korytarza humanitarnego we współpracy z ONZ.

Po rozmowie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem w Ramallah cytowany przez dpa Wadephul podkreślił: „Niemcy wspierają prawo Palestyńczyków do własnego państwa jako rezultatu procesu politycznego”. Zapewnił, że Berlin „odrzuca wszelkie fantazje części izraelskiego rządu o aneksji Strefy Gazy czy Zachodniego Brzegu”.

Merz mierzy się w Niemczech z coraz większą presją w sprawie Palestyny. O większe wsparcie dla Palestyńczyków apelują koalicjanci z SPD, największe pozarządowe organizacje pomocowe oraz młodsze pokolenie dyplomatów w MSZ-cie.

PAP/red.