Polska ropa? Przełomowe odkrycie pod dnem Bałtyku
2025-07-24 12:10:34(ost. akt: 2025-07-24 12:24:17)
Odkrycie potencjalnych złóż ropy i gazu ziemnego pod dnem Bałtyku, w pobliżu Świnoujścia, wywołało spore zainteresowanie. Spółka Central European Petroleum (CEP), prowadząca poszukiwania w tym rejonie, poinformowała o znalezieniu złoża Wolin East, które szacunkowo zawiera 22 mln ton "wydobywalnych węglowodorów" w postaci ropy naftowej i kondensatu oraz 5 mld m sześć. "gazu o jakości handlowej".
Doniesienia te skomentował dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB), prof. Krzysztof Szamałek, który podkreślił, że podchodzi do sprawy "z zainteresowaniem, pewnym entuzjazmem, ale również daleko posuniętą ostrożnością".
Prof. Szamałek zaznaczył, że kluczowe dla oceny wielkości złoża są wyniki robót geologicznych, w tym odwiertów i testów złożowych, zebrane w dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej. Dokumentacja ta musi zostać zatwierdzona przez ministra właściwego ds. środowiska, a dopiero potem złoże może zostać uwzględnione w Bilansie zasobów złóż kopalin w Polsce.
Dyrektor PIG-PIB wyraził oczekiwanie na oficjalny komunikat CEP, zawierający dane geologiczne dotyczące koncesji Wolin nr 9/2017/Ł. Podkreślił, że zgodnie z prawem, firma powinna przekazać te informacje państwowej służbie geologicznej.
"Z niecierpliwością czekamy na oficjalny komunikat CEP na temat odkrycia złoża węglowodorów na koncesji Wolin nr 9/2017/Ł, zwłaszcza na dane geologiczne, które zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem firma powinna przekazać państwowej służbie geologicznej jako wyniki i dokumentację prac wykonanych na koncesji udzielonej 1 grudnia 2017 r. przez Ministra Środowiska" – powiedział prof. Szamałek.
Profesor dodał, że PIG-PIB śledzi działania CEP i innych firm poszukujących złóż węglowodorów w Polsce. Zastrzegł jednak, że bez weryfikacji wiarygodności i jakości wyników prac geologicznych, doniesienia medialne są traktowane "z zainteresowaniem, pewnym entuzjazmem, ale również daleko posuniętą ostrożnością".
Szef PIG podkreślił, że dokumentowanie złoża i szacowanie jego wielkości to proces złożony i długotrwały, wymagający m.in. analizy danych geofizycznych, wykonania otworów wiertniczych i testów złożowych. Zaznaczył, że każdy koncesjonobiorca jest zobowiązany do przekazywania wyników prac geologicznych na bieżąco do państwowej służby geologicznej.
Prof. Szamałek zapowiedział, że po otrzymaniu wyników prac prowadzonych na Wolin East, PIG będzie mógł ocenić ich wiarygodność i "ewentualnie podsycić lub ochłodzić panujący obecnie entuzjazm".
Jeśli informacje CEP zostaną potwierdzone, odkrycie na koncesji Wolin byłoby największym złożem ropy naftowej w Polsce. Obecnie największym złożem jest Barnówko – Mostno – Buszewo (BMB) w woj. lubuskim, z zasobami wydobywalnymi szacowanymi na 5,1 mln ton ropy naftowej.
Dyrektor generalny CEP, Rolf G. Skaar, nazwał odkrycie "historycznym momentem" dla firmy i polskiego sektora energetycznego. "Traktujemy to odkrycie jako fundament do długofalowego, odpowiedzialnego zagospodarowania polskich zasobów morskich. Wolin East to coś więcej niż tylko obiecujące złoże – to wspólna szansa na uwolnienie pełnego potencjału geologicznego i energetycznego Morza Bałtyckiego" – powiedział Skaar.
Skaar ocenił, że zagospodarowanie złoża może przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i zmniejszenia jej uzależnienia od zewnętrznych dostawców węglowodorów. Zadeklarował otwartość na współpracę z polskimi firmami i nie wykluczył sprzedaży udziałów CEP.
Z danych PIG wynika, że zasoby wydobywalne złóż ropy naftowej w Polsce wynoszą 19,5 mln ton, a zasoby gazu ziemnego przekraczają 150 mld m sześć. Krajowe wydobycie ropy pokrywa ok. 3-3,5 proc. zapotrzebowania, a wydobycie gazu ziemnego – ok. 21–23 proc.
Z danych PIG wynika, że zasoby wydobywalne złóż ropy naftowej w Polsce wynoszą 19,5 mln ton, a zasoby gazu ziemnego przekraczają 150 mld m sześć. Krajowe wydobycie ropy pokrywa ok. 3-3,5 proc. zapotrzebowania, a wydobycie gazu ziemnego – ok. 21–23 proc.
Źródło: PAP/red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez