Dziś Sławosz wraca do Polski!

2025-07-24 09:00:00(ost. akt: 2025-07-24 08:55:53)
Sławosz Uznański-Wiśniewski, drugi Polak w kosmosie, skierował wyjątkowe słowa do rodaków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski, drugi Polak w kosmosie, skierował wyjątkowe słowa do rodaków.

Autor zdjęcia: Axiom Space

Już w czwartek Polska oficjalnie powita drugiego w historii astronautę — Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Na warszawskim lotnisku Okęcie obecni będą także przedstawiciele Warmii i Mazur, którzy serdecznie zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie.
Sławosz Uznański-Wiśniewski po tygodniach spędzonych na orbicie oraz badaniach przeprowadzonych w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii wraca do ojczyzny. Jego powrót to nie tylko wydarzenie państwowe, ale także spontaniczna inicjatywa zorganizowana przez polskich pasjonatów kosmosu. Kluczową postacią tego przedsięwzięcia jest Robert Szaj, twórca Fundacji Nicolaus Copernicus i Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach.

— Inicjatywa narodziła się podczas rozmowy na lotnisku w Kolonii, gdzie wspólnie z Karolem Wójcickim z Kanału YouTube i na Facebooku „Z głową w gwiazdach” podsumowywaliśmy ostatnie półtora miesiąca misji Sławosza — relacjonuje "Gazecie Olsztyńskiej" Robert Szaj. — Chcieliśmy stworzyć nieformalne powitanie dla wszystkich pasjonatów astronomii i fanów kosmosu — dodaje.

Do inicjatywy szybko dołączyły kolejne grupy. Młodzi miłośnicy technologii rakietowych z „Rakietomanii” oraz przyjaciele astronauty skupieni wokół „NewSpace Foundation”. Organizatorzy informowali o akcji także Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Kosmiczną, ale wydarzenie pozostaje oddolnym, obywatelskim gestem.

Warmia i Mazury odgrywają w tej inicjatywie szczególną rolę. Robert Szaj przekaże oficjalne pozdrowienia od mieszkańców regionu oraz wicewojewody warmińsko-mazurskiego Zbigniewa Szczypińskiego.

— Mam specjalne upoważnienie od pana wicewojewody, by pozdrowić Sławosza od wszystkich mieszkańców Warmii i Mazur — mówi nam Robert Szaj. — Informacje o pozdrowieniach z Fromborka, ale i innych miast, które w trakcie misji astronauty zostały podświetlone na niebiesko, dotarły już na Międzynarodową Stację Kosmiczną — przypomina.

Udział w powitaniu zapowiedzieli także sympatycy oraz osoby współpracujące z Fundacją Nicolaus Copernicus w Truszczynach. Wszystkich zainteresowanych udziałem w tym historycznym wydarzeniu organizatorzy zapraszają w czwartek, 24 lipca, o godzinie 10:30 do hali przylotów na lotnisku Chopina w Warszawie.

Jan Berdycki