"Antyrolniczy projekt budżetu UE"
2025-07-21 20:11:34(ost. akt: 2025-07-21 20:11:51)
Wypowiedzenie wojny - tak europejscy rolnicy nazywają „antyrolniczy” projekt budżetu UE na lata 2028-2034, przygotowany przez komisarza z Polski, z rekomendacji Platformy Obywatelskiej i PSL — wskazał były komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Zapowiada się wojna w obronie rolniczych funduszy, które wywalczył komisarz z PiS
— dodał
Do wpisu Janusz Wojciechowski zamieścił artykuł z portalu Politico.eu.
Portal ten zwraca uwagę, że Bruksela „tnie budżet UE na rolnictwo, nazywając to zwycięstwem” ale rolnicy nazywają to „wypowiedzeniem wojny”.
Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła w środę plany zmniejszenia finansowania Wspólnej Polityki Rolnej UE z 386,6 mld euro do zaledwie 300 mld euro po 2027 roku w ramach gruntownej rewizji kolejnego długoterminowego budżetu UE. To redukcja o ponad 20 procent — nie uwzględniając inflacji — przestrzeżono w tekście.
Komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen próbował bronić tych pomysłów, twierdząc, że „nie ma żadnych cieć” i przekonując, że brakujące miliardy są uwzględniane w innych częściach budżetu. Nie przekonało to jednak unijnej Komisji Rolnictwa.
Oszukani czują się także sami rolnicy. Portal Politico zwrócił uwagę, że setki rolników zgromadziły się przed instytucjami UE w Brukseli, dając sygnał swojego niezadowolenia. Jasno wskazują oni - Unia Europejska wypowiedziała im wojnę!
Spór wokół budżetu
Prawo i Sprawiedliwość mocno przestrzega przed zagrożeniami płynącymi z projektu unijnego budżetu, który przedstawił polski komisarz Piotr Serafin, a który politycy Platformy Obywatelskiej przedstawiają jako wielki sukces Polski.
Prawo i Sprawiedliwość mocno przestrzega przed zagrożeniami płynącymi z projektu unijnego budżetu, który przedstawił polski komisarz Piotr Serafin, a który politycy Platformy Obywatelskiej przedstawiają jako wielki sukces Polski.
Politycy PiS krytykując go, zwracają uwagę na takie kwestie jak: proporcjonalny spadek środków dla Polski, mechanizm warunkowości w wydatkowaniu wszystkich środków, nowe podatki, destrukcja samodzielna Wspólnej Polityki Rolnej i obniżenie środków dla rolników, ogromne środki dla Ukrainy i brak ograniczeń już i tak rozrośniętej biurokracji.
Co ciekawe, nie tylko polskiej opozycji projekt ten się nie podoba. Poważne wątpliwości do tej propozycji mają także Niemcy, którzy zapowiedzieli, że nie poprą tego projektu, wprost nazywając go „nieakceptowalnym”.
PAP/red./X
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez