Rezerwat Borki rośnie! Prawie 750 ha więcej dla przyrody
2025-07-21 19:00:00(ost. akt: 2025-07-21 15:01:46)
Niemal trzykrotnie powiększony został rezerwat Borki w Puszczy Boreckiej - podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. W granice tego rezerwatu włączono blisko 750 ha obszarów leśnych.
Rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz poinformowała, że aktualna powierzchnia tego puszczańskiego rezerwatu wynosi 1 189 ha. Na obszarach graniczących z rezerwatem została wyznaczona otulina o pow. 256 ha.
W ocenie RDOŚ, dzięki powiększeniu rezerwatu naturalne zbiorowiska leśne charakterystyczne dla Puszczy Boreckiej są lepiej chronione. Zarządzenie w sprawie nowych granic rezerwatu obowiązuje od 18 lipca.
Rezerwat przyrody Borki jest położony w mazurskich gminach Kruklanki i Kowale Oleckie, na gruntach zarządzanych przez nadleśnictwa Borki i Czerwony Dwór.
Został powołany w 1958 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego pochodzenia naturalnego zawierającego zespoły charakterystyczne dla Puszczy Boreckiej. Miał wówczas 232 ha. W 2015 r. został powiększony do 440 ha.
W kolejnych latach kontynuowane były prace inwentaryzacyjne, głównie botaniczne i ornitologiczne, na terenach sąsiadujących z rezerwatem. Propozycję kolejnego powiększenia rezerwatu zgłosiła w 2023 r. Fundacja Psubraty.
W styczniu 2024 r. minister klimatu i środowiska wprowadziła moratorium, ograniczające prace gospodarcze w najcenniejszych obszarach leśnych kraju. Decyzja o wstrzymaniu wycinki drzew objęła także Puszczę Borecką, tj. tereny obecnie włączone w granice rezerwatu przyrody.
W Puszczy Boreckiej występują fragmenty lasu, które cechuje wyjątkowe nagromadzenie stanowisk rzadkich i chronionych gatunków, tzw. wskaźników lasów puszczańskich, do których zalicza się mchy, wątrobowce i porosty.
Walorem tego rezerwatu jest obecność starych drzew (w wieku do 188 lat), duża zasobność w tzw. martwe drewno oraz rozbudowana struktura wiekowa, pozwalająca na szybkie zastępowanie zamierających drzew oraz złomów i wywrotów przez młode pokolenie.
Według przyrodników, prowadzone przed powiększeniem rezerwatu działania z zakresu gospodarki leśnej zakłócały i ograniczały w wielu miejscach spontaniczny przebieg tych procesów. W ich ocenie, tylko duża powierzchnia jest w stanie zapewnić w pełnym zakresie funkcjonalną i terytorialną spójność najcenniejszych siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków tworzących reliktową biocenozę puszczańską.
Puszcza Borecka jest pozostałością po rozległej Puszczy Galindzkiej, która we wczesnym średniowieczu pokrywała południowo-wschodnie obszary Pojezierza Mazurskiego. Jest to las podmokły, bagnisty, wiele w nim jarów, zagłębień i morenowych pagórków. Występują tam liczne strumyki i niewielkie oczka wodne.
(PAP) / red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez