Nowy odkryty basen w Elblągu: Otwarcie Parku Wodnego Dolinka. Zdjęcia i ceny biletów

2025-07-01 08:45:40(ost. akt: 2025-07-01 08:50:52)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po ponad 13 latach przerwy mieszkańcy Elbląga mogą ponownie spędzać letnie dni na miejskim kąpielisku przy ulicy Spacerowej. W poniedziałek, 30 czerwca, oficjalnie otwarto Park Wodny „Dolinka” – nowoczesny kompleks rekreacyjny z basenami, zjeżdżalniami i strefą gastronomiczną.
Jeszcze przed godziną 12 przed wejściem ustawiła się kolejka chętnych. Już w pierwszej godzinie od otwarcia z atrakcji skorzystało 150 osób. Woda w basenach jest podgrzewana, a jej temperatura będzie się wahać od 21 do 26 stopni Celsjusza. W dniu otwarcia wynosiła 22,6 stopni Celsjusza. Sam basen może pomieścić do 1000 osób, a cały obiekt maksymalnie 1500. Budowa trwała 18 miesięcy, a za realizację inwestycji odpowiadała firma Strabag.

– Otwieramy basen odkryty. Wielu z nas ma stąd wspomnienia. Ja sam korzystałem z poprzedniego kąpieliska, które tu funkcjonowało. Mówiono wtedy, że to największy odkryty basen w Europie. Dziś robimy krok w przyszłość: otwieramy nowy rozdział – powiedział prezydent Elbląga Michał Missan podczas uroczystego otwarcia.

Przypomniał, że to nie tylko jedna z bardziej znaczących, ale przede wszystkim bardzo wyczekiwana przez elblążan inwestycja.

Fot. Zbigniew Woźniak

Park Wodny „Dolinka” został podzielony na trzy główne strefy: wodną, rekreacyjno-sportową i gastronomiczną. W wodnej części znajduje się duży odkryty basen z torami pływackimi oraz pięć zjeżdżalni, w tym pontonowa i tzw. turbo.

– Po prawej stronie mamy żółtą zjeżdżalnię pontonową. Można zjeżdżać z pontonem lub bez, choć z pontonem jest szybciej i przyjemniej. Po lewej stronie pomarańczowa turbo – sam próbowałem, naprawdę zasługuje na swoją nazwę – opowiadał Krzysztof Kaliniewicz, kierownik projektu, podczas oprowadzania po obiekcie.

Fot. Zbigniew Woźniak


Dla najmłodszych przygotowano brodziki, plac zabaw oraz rwącą rzekę. W strefie rekreacyjno-sportowej znajdują się boiska do siatkówki plażowej, kometki i rozległe tereny zielone. Na głodnych i spragnionych czekają dwie strefy gastronomiczne: restauracja z tarasem oraz foodtruck.

Ceny biletów zaczynają się już od 11 zł dla posiadaczy Elbląskiej Karty Dużej Rodziny. Dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie, a dla rodzin, grup zorganizowanych i osób uprawnionych przewidziano zniżki. Bilety są całodniowe, a po godzinie 16 można je kupić w niższej cenie. Bilety są dostępne w kasie oraz w specjalnych biletomatach, które znajdują się przy wejściu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Park Wodny „Dolinka” czynny będzie codziennie w godzinach od 9 do 20. Wejścia znajdują się od strony ulicy Moniuszki: jedno przed budynkiem, drugie za nim.

Koszt rewitalizacji miejskiego kąpieliska wyniósł 90,5 miliona złotych, z czego aż 65 milionów złotych pochodziło z dofinansowania z rządowego programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Resztę środków miasto pozyskało z emisji obligacji komunalnych. Przypomnijmy, że zdobycie środków i rozpoczęcie inwestycji miało miejsce jeszcze za kadencji Witolda Wróblewskiego, poprzedniego prezydenta Elbląga.

To jeszcze nie koniec inwestycji w tym miejscu. W latach 2026-2027 planowana jest modernizacja drugiej niecki basenowej, która ma pełnić funkcję sportowego akwenu oraz zbiornika retencyjnego.


Kiedyś był największy w Europie

Basen, wybudowany w 1934 roku przy ulicy Spacerowej, o powierzchni około 3,5 hektara, należał do największych i najstarszych tego typu obiektów w Europie. W swojej historii pełnił wiele funkcji, nawet jako zbiornik retencyjny chroniący miasto. Przez lata otwarcie basenu przy ulicy Spacerowej było znakiem, że w Elblągu rozpoczęły się wakacje. Jeszcze w latach 90. obiekt przeżywał prawdziwe oblężenie. Kąpielisko przetrwało zmianę ustroju, ale przegrało z czasem. Z każdym rokiem nieremontowany obiekt stopniowo niszczał. Nadal przyciągał amatorów kąpieli wodnych, ale wypoczynek w tym miejscu już nie był tak przyjemny. Kiedyś był perełką wśród europejskich kąpielisk, jednak z czasem zaczął przedstawiać sobą coraz smutniejszy obraz. Odkrytym basenem zainteresował się sanepid ze względu na sinice, które pojawiły się w wodzie na terenie kąpieliska. Władze miasta nie znalazły pieniędzy na ratowanie basenu i ostatecznie zamknięto go w 2012 roku po interwencji służb sanitarnych w związku z zanieczyszczoną wodą. Od tej pory nieużywany popadał w ruinę. Aż do teraz!