Największa atrakcja Aquasfery do remontu

2025-06-29 14:00:00(ost. akt: 2025-06-27 14:49:32)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/wb

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie zarządzający Aquasferą musi zrobić porządek ze zjeżdżalniami. Te, niestety szwankują.
Aquasfera w Olsztynie to największy w mieście obiekt rekreacyjny pod dachem. Składa się z basenu olimpijskiego o długości 50 metrów z ruchomym dnem, co umożliwia jego podział w zależności od potrzeb na część dla pływaków i część dla uczących się pływać. Są też pływalnia rozgrzewkowa i część rekreacyjna ze sztuczną rzeką i dwiema zjeżdżalniami oraz centrum odnowy biologicznej, klub fitness, restauracja i sklep sportowy. Na zmotoryzowanych czeka podziemny parking.

To nie jest proste
Największą atrakcją w części rozrywkowej są zjeżdżalnie. To frajda głównie dla dzieci, ale nie tylko. Sęk w w tym, że urządzenia są bardzo wyeksploatowane. Wymagają naprawy. Okazuje się to jednak nie takie proste. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie zarządzający Aquasferą rozpisał przetarg, szukając potencjalnego wykonawcy. I to z powodzeniem. Niestety, przetarg został unieważniony. Dlaczego?

„Wykonawca obowiązany był zwrócić zamawiającemu podpisaną umowę. Jednocześnie wykonawca został poinformowany, że niewywiązanie się 1 powyższego potraktowane będzie przez zamawiającego jako uchylenie się wykonawcy od podpisania umowy z przyczyn leżących po jego stronie. Wykonawca w wyznaczonym terminie nie przekazał zamawiającemu podpisanej umowy” — czytamy w uzasadnieniu decyzji ratuszowych urzędników.

Zbigniew Szymula, rzecznik OSiR Olsztyn, dodaje, że miasto nie podpisało umowy, ponieważ wybrany wykonawca chciał wykonać prace w inny sposób, niż został opisany w specyfikacji zamówienia.

— Wykonawca w wyznaczonym terminie nie przekazał zamawiającemu podpisanej umowy. Dodatkowo należy wyraźnie podkreślić, że zgodnie z przepisami wszelkie zmiany opisu przedmiotu zamówienia na tym etapie postępowania są niedopuszczalne. Zmiana wymagań, techniki wykonania zamówienia na tym etapie postępowania jest w ocenie zamawiającego istotną zmianą umowy — stwierdza.

Będą zmiany w zamówieniu?
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie przeanalizuje dotychczasowy opis zamówienia.

— I jeśli uzna za zasadne, to wprowadzi niezbędne zmiany, następnie ogłosi kolejne postępowanie na platformie zakupowej gminy Olsztyn — zapowiada rzecznik OSiR Olsztyn.

Od kiedy zjeżdżalnie są zamknięte?

— Zjeżdżalnie były wielokrotnie poddawane regulacji i naprawom. Ostatecznie wiosną tego roku zostały na stałe wyłączone z eksploatacji i zakwalifikowane do generalnego remontu — przyznaje.

Nieczynne zjeżdżalnie to niejedyny mankament Aquasfery. Największemu z olsztyńskich basenów brakuje atrakcji dla najmłodszych — z takimi opiniami spotkał się miejski radny Paweł Klonowski. Od rodziców, którzy razem ze swoimi dziećmi korzystają z usług Aquasfery, usłyszał on, że dwie zjeżdżalnie, rwąca rzeka oraz brodzik to zbyt mało w porównaniu z ofertą innych tego typu obiektów w kraju.

Radny postanowił to sprawdzić. W tym celu wybrał się do Aquasfery, a po wizycie napisał interpelację do prezydenta Olsztyna. „Proszę o przyjrzenie się możliwości uatrakcyjnienia oferty obiektu. Podczas odbytej wizyty w kompleksie zaobserwowałem, że faktycznie nie oferuje on zbyt wielu atrakcji dla najmłodszych” — zwrócił uwagę radny Klonowski. I zaproponował, żeby olsztyński Ośrodek Sportu i Rekreacji, któremu podlega Aquasfera, rozważył dokupienie nowego wyposażenia.

„Przede wszystkim małą zjeżdżalnię w formie przenośnej konstrukcji ze zjazdem do któregoś z basenów, a także popularnego słonika, czyli minizjeżdżalni w brodziku dla dzieci. Atrakcją dla starszych dzieci może z kolei być pompowana konstrukcja dopasowana do wymiarów basenu rozgrzewkowego, znana choćby z sezonu letniego na plaży miejskiej Centrum Rekreacyjno-Sportowego »Ukiel«” — podpowiedział Klonowski.

Prezydent odpowiada
Z odpowiedzi prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka wynika, że OSiR już wcześniej planował uatrakcyjnienie oferty kompleksu basenowego przy alei Piłsudskiego. Są już nawet konkretne propozycje: minizjeżdżalnia typu mały smok, wspomniany słonik w formie przenośnej konstrukcji ze zjazdem do brodzika oraz pompowane konstrukcje typu wodny wyścig w basenie rozgrzewkowym.
Przypomnijmy, że spore problemy z funkcjonowaniem Aquasfery pojawiły się w 2022 roku. Wtedy to prowadzono wiele niezbędnych remontów, w tym dachu obiektu. Odnowiono również szatnie, których stan pozostawiał wiele do życzenia.

— Aquasfera jest bardzo eksploatowana. Przez obiekt, który ma ponad 10 lat, przewinęło się około 8 milionów osób. To także około 100 imprez pływackich, nawet o europejskim zasięgu — mówi Zbigniew Szymula. — Co roku prowadzone są przeglądy techniczne. Jeżeli pojawi się podejrzenie usterki, zlecana jest ekspertyza techniczna.

Grzegorz Szydłowski