Ulicami Olsztyna przeszła ogromna Parada Wydziałów. Rozpoczęła się Kortowiada [ZDJĘCIA]

2025-05-29 12:55:51(ost. akt: 2025-05-29 13:49:42)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ulicami Olsztyna przeszła Parada Wydziałów. W ten sposób studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego poinformowali mieszkańców, że oficjalnie rozpoczęli swoje wielkie święto – Kortowiadę.
Nadchodzi taki dzień, kiedy trzeba oddać władzę. W kortowiadowy czwartek (29 maja) na ręce Iwony Pająk, przewodniczącej samorządu studenckiego na UWM klucze do miasta przekazał więc Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna, a kiedy uczestnicy Parady Wydziałów dotarli do Kortowa, na podobny gest zdecydował się prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. Przez najbliższe trzy dni to studenci rządzą kampusem. Pierwsza decyzje? Zajęcia muszą... odejść. W Kortowie jest miejsce tylko na dobrą zabawę!

Barwna Parada Wydziałów to jeden z symboli olsztyńskich juwenaliów. I tradycja, podobnie jak... padający w czasie Kortowiady deszcz. Przez lata studenci zdążyli się przyzwyczaić do tego, że majowa pogoda jest kapryśna, więc nie popsuło im to ani humorów, ani zabawy. Idąc od Starego Miasta do Kortowa, przypominali wszystkim olsztyniakom, że zaczynają swoje świętowanie i zachęcali, by do nich dołączyć.

Wspólny przemarsz ulicami miasta z kolegami i koleżankami z roku i wydziału to coś więcej niż wspólna zabawa. To pokazanie też przynależności do konkretnej grupy, a nawet okazja do tego, by dać wyraz swojej kreatywności. Żacy UWM co roku zaskakują swoją pomysłowością przy przygotowywaniu strojów. W tłumie można było spotkać m.in. postacie z bajek i filmów, w tym Smerfetkę i Papę Smerfa, kowbojów, roboty, różne zwierzęta i owady, przedstawicieli niezliczonych profesji, a także chodzącą torbę na zakupy.

Fot. Zbigniew Woźniak

– Jest super, naprawdę wspaniale! Wszyscy są przebrani w tak kreatywne stroje, że sama bym na takie w życiu nie wpadła! Przebieramy się z każdym razem. To moja trzecia parada i naprawdę żałuję, że ominęłam dwie – mówi Ola, studentka V roku na kierunku lekarskim.

– Pogoda trochę nam nie sprzyja, ale liczy się towarzystwo – dodała przebrana za kowbojkę Natalia, studentka III roku kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt.

Krzysiek witał wszystkich w kobiecym stroju hawajskim i przekonywał: – Na Kortowiadzie trzeba być, nie ma przebacz. Trzeba się bawić! W tamtym roku byliśmy przebrani tak samo całą ekipą, w tym roku ja strojem trochę odbiegłem od mojej ekipy.

Student informatyki dumnie prezentując spódnicę, dodawał: – Strój ogarniałem szybko, miałem kwiaty i suknię. Hawaje są trochę na przekór, bo w pięknym Olsztynie pada deszcz.

Paradzie przewodził Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Przywilej trzeba było sobie jednak wywalczyć: punkty, które decydowały o kolejności w korowodzie, zbierało się m.in. podczas sportowej rywalizacji, a wsparciem była też wygrana przedstawicielki wydziału w plebiscycie Belfer UWM.

Fot. Zbigniew Woźniak

Przypomnijmy, że w tym roku koncerty będą odbywały się nie na jednej, ale aż na dwóch scenach. Obie staną na plaży kortowskiej, dzięki czemu dodatkowo będzie można cieszyć się bliskością jeziora i wszechobecnej w Kortowie zieleni.

Na scenie „Cześć! UWM” w czwartek zagrają Daria ze Śląska, Wiktor Dyduła, Myslovitz i Szpaku. Sceną „Warmia i Mazury”, pod którą pewnie bawić się będą przede wszystkim fani rapu i alternatywy, tego dnia będą rządzić Kawa z Mlekiem, Małpa, Opał oraz Bracia Figo Fagot.

W piątek scenę „Cześć! UWM” przejmą we władanie Chivas, Lanberry, Lady Pank i Enej, więc wszystko wskazuje na to, że właśnie tego dnia najpiękniej wybrzmi kortowiadowy hymn. Pod scenę „Warmia i Mazury” publiczność zapraszać będą z kolei How We Met, Louis Villain, Kaz Bałagane oraz Tribbs.

Sobotnie koncerty na scenie „Cześć! UWM” rozpocznie swoim występem Wojtek Szumański. Po nim zagrają T.Love Mrozu i OKI. Na drugiej z kortowiadowych scen pojawią się Kayak, Flirtini, Otsochodzi i TEDE.

Jak co roku uczestnicy Kortowiady będą mieli szansę wziąć udział w wielu dodatkowych atrakcjach. Sporą grupę stanowią te, w których najważniejsza jest sportowa rywalizacja. Zdobądź Flagę, KortoStrong, Turniej Flanek Sportowych, Kortowiadowy Mecz Siatkówki i Bieg o Złotego Dzika to przykłady wydarzeń, które zmuszać będą do wysiłku fizycznego. Ci, którzy chcą udowodnić, że ich wydział lub akademik nie mają sobie równych, także będą mieli szansę się wykazać. Liga Akademików czy Bój Wydziałów weszły na stałe do harmonogramu imprezy i cieszą się dużą popularnością. Jak co roku będzie też szansa, by poznać nowych ludzi, biorąc udział w Speed Datingu, Słowiańskiej Imprezie, Kortowskim Bingo, Festiwalu Gier Planszowych czy Silent Party. A ci, którzy chcą spędzić miło czas, oglądając świetny film, także nie zostaną pozostawieni sami sobie – Kino Plenerowe z T-Mobile to trzy wieczory ze znanymi i lubianymi produkcjami.

Fot. Zbigniew Woźniak

Organizatorzy, czyli Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego oraz Fundacja Samorządu Studentów przypominają, że miasteczko festiwalowe, które czeka w kampusie UWM, będzie pełne niespodzianek. W strefach partnerów i sponsorów będzie można liczyć na atrakcje, które będą współgrać z atmosferą festiwalu.

Podczas studenckiego święta w Kortowie nie zabraknie też foodtracków, a wszystkie informacje niezbędne do cieszenia się w pełni atrakcjami, czekać będą w mobilnej aplikacji Kortowiady, dostępnej w Google Play oraz App Store.

Nasz fotoreporter sprawdził, jak bawili się młodzi ludzie. Znajdziecie siebie na zdjęciach?


UWM/ga