Jakiej prezydentury potrzebują Polacy?

2025-05-25 17:02:44(ost. akt: 2025-05-26 08:47:47)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Fratria/wpolityce.pl

To będzie prawdziwa uczta dla każdego, kto interesuje się Polską. Już we wtorek (27 maja) w Olsztynie odbędzie się pierwsza debata z cyklu „Porozmawiajmy o Ojczyźnie”. Jednym z gości będzie profesor Andrzej Zybertowicz. Temat dyskusji: „Jakiej prezydentury potrzebują Polacy?”.
Fundacja im. Piotra Poleskiego oraz Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego zapraszają na debatę otwierającą nowy cykl „Porozmawiajmy o Ojczyźnie”. Już we wtorek w Domu Pielgrzyma przy ulicy Pieniężnego w Olsztynie gośćmi będą profesorowie Andrzej Zybertowicz, Selim Chazbijewicz oraz Michał Wojciechowski oraz Konrad Raczkowski. Spotkanie poprowadzi redaktor Paweł Pietkun.

Nowy cykl debat „Porozmawiajmy o Ojczyźnie” nawiązuje do cieszących się dużą popularnością spotkań „Metropolia Olsztyn”. Wcześniejsze dyskusje panelowe znacząco wpłynęły na rozwój lokalnych inicjatyw miejskich. Stały się swoistym i szeroko rozpoznawalnym think tankiem łączącym mieszkańców i ekspertów z wielu dziedzin. Teraz ci sami organizatorzy stawiają pytania dotyczące Polski.
– To będzie ważne spotkanie, szczególnie w kontekście trwającej kampanii wyborczej. Pierwsza tura wyborów prezydenckich już za nami, a rozstrzygnięcie, kto zasiądzie w pałacu prezydenckim, 1 czerwca, dlatego chcemy wykorzystać ten moment na to, by zastanowić się, jakiego prezydenta naprawdę potrzebują Polacy – mówi Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego. – Nasze spotkanie ma być autentycznym dialogiem. Zapraszamy mieszkańców do zadawania pytań i dyskusji z ekspertami – dodaje.

profesor Zybertowicz
Fot. Fratria
profesor Zybertowicz

Wśród zaproszonych gości znaleźli się eksperci bardzo wysoko cenieni w Polsce i za granicą. Profesor Andrzej Zybertowicz to znany socjolog i publicysta, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest ceniony za ostre, analityczne komentarze na temat polityki krajowej i międzynarodowej. Jego wystąpienia często wywołują ożywione dyskusje.

Profesor Selim Chazbijewicz jest politologiem, wykładowcą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, byłym ambasadorem RP w Kazachstanie. Profesor Chazbijewicz to ekspert w zakresie polityki wschodniej, autor wielu książek i publikacji o relacjach międzynarodowych oraz mniejszościach narodowych.
Prof. Konrad Raczkowski to polski ekonomista specjalizujący się w finansach publicznych i zarządzaniu gospodarczym. Były wiceminister finansów (2015–2016), obecnie dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW oraz główny ekonomista Związku Rzemiosła Polskiego.

Selim Chazbijewicz

Olsztyn - Selim Chazbijewicz - polonista i politolog, poeta, działacz mniejszości tatarskiej w Polsce
przyszły ambasador RP w Kazachstanie i Kirgizji.
Fot. Beata Szymańska
Selim Chazbijewicz Olsztyn - Selim Chazbijewicz - polonista i politolog, poeta, działacz mniejszości tatarskiej w Polsce przyszły ambasador RP w Kazachstanie i Kirgizji.

Profesor Michał Wojciechowski to znakomity biblista, etyk, profesor teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Pierwszy świecki w Polsce, który otrzymał tytuł profesora teologii. Autor licznych publikacji, w których porusza tematy społeczne, etyczne i ekonomiczne z perspektywy wartości chrześcijańskich.
Debatę poprowadzi Paweł Pietkun – dziennikarz o bogatym doświadczeniu, redaktor programów publicystycznych i ekonomicznych w ogólnopolskich mediach, jeden z dyrektorów nieistniejącej już TVP World, która zasłynęła z przedstawiania w języku angielskim w przystępny dla widzów z całego świata sposób spraw dotyczących Polski. Z Olsztynem związany od wielu lat. Tu zaczynał swoja karierę w mediach.

OLSZTYN- Michał Wojciechowski, teolog, profesor z Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie.
Fot. Bartosz Cudnoch
OLSZTYN- Michał Wojciechowski, teolog, profesor z Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie.

Sama Fundacja im. Piotra Poleskiego od lat działa na rzecz aktywizacji obywatelskiej mieszkańców Olsztyna i regionu. Organizuje debaty, spotkania i wydarzenia kulturalne. Wśród jej inicjatyw są konferencje tematyczne, wykłady, ale także budowanie pamięci historycznej przez wydarzenia rocznicowe związane m.in. z wybuchem powstania styczniowego, uchwaleniem Konstytucji 3 maja czy upamiętnieniem żołnierzy wyklętych przez organizowanie Biegu Tropem Wilczym. Fundacja jest związana głównie ze środowiskami prawicowymi i konserwatywnymi.

Prof. Konrad Raczkowski
Fot. Wikipedia
Prof. Konrad Raczkowski

– Chcemy tworzyć przestrzeń do poważnych rozmów o Polsce i naszej przyszłości. Uważamy, że to ważne zwłaszcza teraz, gdy trwa kampania wyborcza i podejmowane są decyzje na najbliższe lata – podkreśla Jerzy Szmit. – Ważne jest to, by każdy obywatel miał poczucie, że jego głos się liczy, a polityka nie jest czymś odległym, lecz codziennym obowiązkiem i prawem.
Podczas debaty organizatorzy zapowiadają aktywny udział publiczności. Po zakończeniu części panelowej będzie czas na pytania i wypowiedzi uczestników spotkania.

Jan Berdycki


Debata „Jakiej prezydentury potrzebują Polacy?”
Organizatorzy: Fundacja im. Piotra Poleskiego, Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego
Data: 27 maja 2025 roku (wtorek)
Godzina: 17
Miejsce: Dom Pielgrzyma, ul. Seweryna Pieniężnego 2A, Olsztyn
Goście: prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Selim Chazbijewicz, prof. Michał Wojciechowski, prof. Konrad Raczkowski
Prowadzenie: Paweł Pietkun
Wstęp wolny