Dzień Rodzin: tam, gdzie wszystko się zaczyna
2025-05-15 16:15:53(ost. akt: 2025-05-15 16:18:11)
Rodzina stanowi bardzo ważny i pierwszy element kształtowania młodego człowieka - oceniła rzeczniczka Polskiej Akcji Humanitarnej Helena Krajewska. Z jednej strony może nauczyć młodych ludzi funkcjonowania w społeczeństwie, a z drugiej - być przyczyną późniejszej traumy - dodała w dniu rodzin.
Międzynarodowy Dzień Rodzin został ustanowiony przez ONZ na 15 maja. W 2025 roku tematem przewodnim obchodów jest "Polityka zorientowana na rodzinę na rzecz zrównoważonego rozwoju: w kierunku Drugiego Światowego Szczytu Rozwoju Społecznego 2025".
Rodzina - pierwszy element kształtowania człowieka
Rzeczniczka PAH Helena Krajewska zwróciła uwagę, że celem tego dnia jest pogłębianie świadomości społeczeństwa na temat problemów, z jakimi spotykają się rodziny oraz możliwości ich przezwyciężania. Rodzina stanowi bardzo ważny i pierwszy element kształtowania młodego człowieka - dodała.
"Rodziny są bardzo ważne dla kształtowania młodych osób, ich funkcjonowania w społeczeństwie, odpowiedzi na sytuacje kryzysowe. Niestety rodziny mogą też być przyczyną późniejszej traumy, mogą być przyczyną niemożności tworzenia więzi międzyludzkich, poradzenia sobie ze stresem czy niewykształcenia mechanizmów szukania pomocy" - podkreśliła.
Wskazała na przyczyny kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodych osób. Są to m.in. coraz częstsza samotność, poczucie wykluczenia czy faktyczne wykluczenie, traumatyczne doświadczenia. Zwróciła uwagę, że w kontekście takich wydarzeń można mówić zarówno o wojnie, jak i trudnej sytuacji wewnątrz rodziny, przemocy domowej, czy rówieśniczej. To również stres związany ze szkołą, a w tym zbytnie parcie na sukces i brak możliwości sprostania oczekiwaniom z nim związanym.
Zdrowie psychiczne dzieci - rosnący problem
"Kryzys zdrowia psychicznego nie dotyczy tylko Polski. On się pogłębia. Na świecie co siódma osoba w wieku bardzo wrażliwym, między dziesiątym a dziewiętnastym rokiem życia, cierpi na zaburzenia zdrowia psychicznego. Te zaburzenia, problemy, często nie są rozpoznawane, nie są właściwie leczone, bo też brakuje po prostu osób, które mogłyby pomóc" - podkreśliła Krajewska. Oceniła, że brakuje specjalistów w szkołach, w najbliższym otoczeniu dzieci; także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych na miejsce czeka się nawet rok.
Przytoczyła również dane wynikające z kontroli NIK przeprowadzonej w latach 2020-2023. W tym okresie o 63 proc. wzrosła liczba dzieci i młodzieży, u których stwierdzono zaburzenia psychiczne. Jednocześnie w 60 proc. poradni psychologiczno-pedagogicznych dostępność pomocy dla osób z niepełnosprawnością ruchową była ograniczona.
Międzynarodowy Dzień Rodzin
Międzynarodowy Dzień Rodzin został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r. Jego zadaniem jest podnoszenie świadomości na temat problemów, które doświadczają rodziny i zwiększenie wiedzy na temat wpływających na nie procesów społecznych, ekonomicznych i demograficznych.
Każdego roku sekretarz generalny ONZ ogłasza temat przewodni Międzynarodowego Dnia Rodzin. W 2024 r. było to "Rodziny i zmiany klimatu", rok wcześniej - "Trendy demograficzne w rodzinie".
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez