Targi Pracy UWM w Olsztynie łączą studentów i pracodawców
2025-05-17 13:00:23(ost. akt: 2025-05-16 14:59:29)
Już po raz trzeci studenci i absolwenci UWM mieli okazję spotkać się z pracodawcami i przedstawicielami różnych branż. A to za sprawą Targów Pracy UWM, które organizuje Biuro Karier, działające w strukturze Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM.
Targi Pracy UWM, które odbyły się w środę (14 maja) w Bibliotece Uniwersyteckiej, z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę wystawców, a także studentów i absolwentów olsztyńskiego Uniwersytetu. To niepowtarzalna okazja, aby na żywo porozmawiać z pracodawcami, dowiedzieć się w jaki sposób funkcjonują firmy i jakie mają wymagania wobec przyszłych pracowników.
— Pomysł na tegoroczną edycję był taki, żeby jak najbardziej zróżnicować pracodawców. I to nam się udało — mówi Marta Wangin, dyrektorka Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie.
Poza przedstawicielami biznesu i ofert korporacyjnych, tak jak w latach ubiegłych, do Targów Pracy UWM dołączyły lokalne instytucje m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Wojewódzki Urząd Pracy czy OHP w Olsztynie, który oferuje możliwość zatrudnienia w Polsce i za granicą poprzez sieć EURES.
— Mamy w planach wprowadzić monitoring, aby sprawdzić, czy targi pracy organizowane na naszym Uniwersytecie, są skuteczne. Chcemy dokładnie zbadać, ile osób interesuje się ofertą firm, podchodzi do rekrutacji i zostaje zatrudniona — dodaje Marta Wangin.
Na program Targów Pracy UWM, oprócz bezpośredniego kontaktu studentów i absolwentów z potencjalnymi pracodawcami, składają się także spotkania, warsztaty i prelekcje, z których – jak podkreśla dyrektorka CWO – korzystają obie strony.
W tym roku uczestnicy spotkania w uniwersyteckiej bibliotece mogli dowiedzieć się, jak odnaleźć się na rynku pracy i przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej (Transcom Worldwide Poland Sp. z o.o.), jak odpowiadać na potrzeby zmieniających się trendów na rynku pracy (Signify Poland Sp. z o.o.), zarządzania konfliktem (Michelin Sp. z o.o.), w czym przejawiają się nowe potrzeby biznesu w erze AI i jak można kształtować swoją przewagę na rynku pracy (Progression Sp. z o.o.)
— Pracodawcy, którzy do nas przyjeżdżają, są przygotowani, nastawieni na konkretnego klienta, młodego człowieka, który jest na starcie życia zawodowego i mocno biorą pod uwagę, czego on może potrzebować, jakie pytania może zadawać. Słyszałam, że te pytania bywają trudne, ale to tylko świadczy o tym, że młodzi są gotowi podjąć wyzwania na rynku pracy — podkreśla dyrektorka CWO.
W tym roku organizatorzy zaprosili ok. 60 wystawców. Po raz pierwszy swoje stoisko mieli przedstawiciele Sądu Okręgowego w Olsztynie, ale zapewnili, że chcą regularnie uczestniczyć w tego rodzaju wydarzeniach.
— Chcieliśmy zapoznać młodych ludzi ze strukturą sądu, pokazać, jak wygląda i przekonać, że jest to instytucja otwarta dla ludzi. Stanowiska, które mamy do zaproponowania, są bardzo różne, od asystentów, przez urzędników sądowych, po specjalistów. Współpracujemy z uczelniami, odbywają się u nas praktyki studenckie i absolwenckie, a jak ktoś złapie bakcyla i chciałby zostać na dłużej, to mamy ciekawe oferty pracy — przekonuje inspektor Joanna Tyc z oddziału kadr Sądu Okręgowego w Olsztynie.
W Targach Pracy UWM wzięła udział również firma Amazon, która proponowała studentom przede wszystkim półroczne staże.
– Oczywiście mamy także oferty pracy dla absolwentów. Poszukujemy m.in. inżynierów ds. rozwoju oprogramowania (SDE), których zadaniem jest budowa aplikacji i systemów oprogramowania. Widzimy, że zainteresowanie jest spore i mamy nadzieję, że zrekrutujemy nawet 100 osób – mówi przedstawicielka firmy.
źródło: UWM / syla
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez