Jak prawidłowo wykonać demakijaż oczu, aby uniknąć podrażnień?

2025-05-13 14:35:33(ost. akt: 2025-05-13 14:37:30)   Artykuł sponsorowany
Okolica oczu należy do najbardziej wrażliwych obszarów twarzy. Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka, posiada mniej gruczołów łojowych i jest podatna na podrażnienia. Codzienne stosowanie makijażu oczu – tuszów do rzęs, cieni do powiek, eyelinerów – wymaga odpowiednich technik demakijażu, aby nie tylko skutecznie usunąć kosmetyki, ale również ochronić delikatną strukturę oka i otaczających go tkanek. Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać demakijaż oczu.

Wybierz delikatny płyn micelarny, dopasowany do Twoich potrzeb

Płyny micelarne zyskały ogromną popularność w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, jednak aby móc bezpiecznie i komfortowo oczyścić powieki za ich pomocą, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim w płynach micelarnych warto unikać takich składników, które potencjalnie mogłyby podrażniać oczy. Są to m.in. konserwanty, silne detergenty, jak np. SLS, substancje zapachowe, barwniki, parabeny czy też alkohol (etanol).

Jeśli cierpisz na zespół suchego oka, alergie czy inne choroby – uwzględnij je, wybierając odpowiedni płyn micelarny. Produkt ten powinien odpowiadać szczegółowym potrzebom użytkownika i zawsze należy wybierać go z uwzględnieniem jego indywidualnych wymagań. Warto również skonsultować tę kwestię z lekarzem okulistą.

Producenci preparatów okulistycznych także oferują m.in. wspomniane płyny micelarne. Jednym z takich produktów jest Blephasol, pozwalający oczyścić skórę w sposób sprawny i bezpieczny – został w pełni przebadany przez okulistów. Nie zawiera też substancji zapachowych ani konserwujących, dzięki czemu nie podrażnia wrażliwej skóry okolic oczu.

Najczęstsze błędy wykonywane podczas demakijażu oczu

Oto działania, których zdecydowanie należy unikać, aby nie podrażnić wrażliwych oczu:

- Intensywne pocieranie powiek. Płyny micelarne skutecznie czyszczą powieki i nie wymagają agresywnego pocierania, aby pozbyć się zanieczyszczeń.

- Demakijaż bez żadnego produktu. W przypadku wrażliwych oczu zastosowanie suchego płatka kosmetycznego nasączonego tylko wodą może nie tylko utrudniać oczyszczenie skóry, ale również podrażnić powieki.

- Stosowanie produktów, które nie są przeznaczone do powiek. Warto wybierać produkty przetestowane pod kątem okulistycznym, aby mieć pewność, że są w pełni bezpieczne dla oczu.

- Używanie przeterminowanych produktów. Takie działanie znacząco zwiększa ryzyko infekcji.

- Używanie tych samych wacików do obu oczu lub całej twarzy. Wiąże się to ze sporym ryzykiem przenoszenia bakterii, dlatego należy unikać takich sytuacji.

Jak przeprowadzić demakijaż oczu krok po kroku?

Wybrałeś już odpowiedni płyn micelarny, który jest odpowiedni dla Twojej skóry? W takim razie czas przejść do demakijażu. Cały proces nie jest wcale skomplikowany, a kluczowe jest zachowanie delikatności i cierpliwości, aby nie doprowadzić do podrażnień oczu.

Przed zmyciem makijażu umyj dokładnie ręce, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia bakterii. Nałóż płyn micelarny na wacik kosmetyczny, tak, aby był nasączony, ale nie mokry. Przyłóż płatek do zamkniętego oka i odczekaj kilkanaście sekund. W tym czasie rozpuszczą się składniki płynu, które odpowiadają za oczyszczanie.

Wykonuj bardzo delikatne, koliste ruchy, zbierając zanieczyszczenia z różnych miejsc powieki. Upewnij się, że na rzęsach czy powiekach nie pozostał żaden brud. Aby zmyć makijaż z drugiej powieki, weź nowy płatek kosmetyczny.

Jeśli stosujesz produkty olejowe lub wodoodporne kosmetyki, może okazać się, że demakijaż będzie wymagał poświęcenia nieco większej ilości czasu. Na rynku dostępne są także i takie płyny micelarne, które zostały stworzone z myślą o wodoodpornych kosmetykach. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę na ich skład.

Po przeprowadzonym demakijażu oczu przemyj je delikatnie wodą, a następnie delikatnie osusz skórę powiek czystym, świeżym ręcznikiem. Podstawą skutecznego demakijażu jest przede wszystkim unikanie wykonywania agresywnych i intensywnych ruchów i pocierania. Jeśli pozbędziesz się tego nawyku, znacznie zminimalizujesz ryzyko podrażnień, pieczenia czy łzawienia oczu.

Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/74057,Blephasol-roztwor-do-higieny-powiek
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/73988,kontaktowe-zapalenie-powieki-i-spojowek
https://bibliotekanauki.pl/articles/103471