Kłopoty z parkowaniem na olsztyńskim Zatorzu

2025-05-09 19:00:00(ost. akt: 2025-05-09 13:53:35)
Nowa organizacja ruchu na ul. Puszkina

Nowa organizacja ruchu na ul. Puszkina

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

- Na Zatorzu mamy do czynienia z chaosem z parkowaniem samochodów - mówi radna Nelly Antosz. W tej sprawie interweniowała w ratuszu.
Znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania samochodu w Olsztynie często graniczy z cudem. Tak jest m.in. na Zatorzu.

— Na Zatorzu mamy do czynienia z chaosem z parkowaniem samochodów — mówi radna Nelly Antosz. — Użytkownicy dróg skarżą się na ten bałagan parkingowy.

W tej sprawie radna złożyła interpelację w ratuszu.

— Pojazdy są parkowane po obu stronach ulic, mimo że tylko po jednej stronie są wyznaczone płatne miejsca do parkowania, a po drugiej stronie brak jest oznaczeń „Parking”, co nie tylko utrudnia swobodny przejazd, ale też ogranicza pieszym widoczność na przejściach — twierdzi Nelly Antosz, która zwraca uwagę na to, że na osiedlach za torami ulice są dosyć wąskie i trudno przejechać przez zatarasowane drogi. Żeby wyminąć, trzeba czekać, aż pojazdy z naprzeciwka przejadą. Kierowcy robią to grzecznościowo. — Tak się dzieje np. na ul. Okrzei, Małeckiego, Wyspiańskiego, Prusa, Moniuszki itd. — wymienia problemowe ulice radna Antosz. — Z jednej strony mieszkańcy płacą abonamenty za parkowanie w strefie postoju, z drugiej widzą, że wielu kierowców parkuje na dziko. To zniechęca do bycia uczciwym.

Problemy z parkowaniem są także na ul. Paderewskiego. — Jest ona zastawiona na całej długości. Dochodzi do tego, że zostawione auta utrudniają wyjazd z posesji — skarży się pani Katarzyna, lokatorka jednej z pobliskich kamienic.

Co na to drogowcy? — Zgłoszona sprawa jest przedmiotem prowadzonej analizy — odpowiada Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Dla lokatorów bloków przy ul. Puszkina to niejedyny problem drogowy, z którym się borykają. Przez lata obowiązywała tu organizacja ruchu, zgodnie z którą samochody mogły poruszać się w obu kierunkach. Drogowcy postanowili to zmienić i wprowadzili ruch jednokierunkowy. Chodzi o fragment ul. Puszkina do skrzyżowania z ul. Małeckiego.

To wywołało niezadowolenie grupy mieszkańców, którzy interweniowali w tej sprawie w ratuszu. Skierowali pismo do prezydenta Olsztyna.

„Mieszkańcy budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Przedszkola Miejskiego nr 19 (obie placówki znajdują się przy ul. Puszkina) zwracają się (...) z petycją mającą na celu zgłoszenie problemu, a w konsekwencji przywrócenie dotychczasowego dwukierunkowego ruchu na odcinku drogi przy ul. Puszkina” — czytamy w dokumencie.

Ich zdaniem wprowadzenie możliwości jazdy tylko w jednym kierunku „sparaliżowało ruch w okolicy szkoły i przedszkola w godzinach porannych i popołudniowych”.

Organizacja ruchu w ciągu ul. Puszkina, między nią a ul. Małeckiego, została zmieniona na początku października ubiegłego roku. Minione miesiące służyły — jak przekonuje ratusz — obserwacji efektów wprowadzonych rozwiązań oraz analizie zgłoszeń, które dotarły do pracowników Urzędu Miasta Olsztyna. Miało to wpłynąć na wypracowanie dwóch nowych koncepcji. Mieszkańcy zostali poproszeni o zaopiniowanie tych rozwiązań.

— Oba przedstawione warianty zakładają utrzymanie ruchu jednokierunkowego na wysokości Szkoły Podstawowej nr 13 — informuje miejski inżynier ruchu Jakub Kwiatkowski. — Na pozostałych fragmentach ulicy ma zostać przywrócony ruch dwukierunkowy.

Zainteresowani mieszkańcy odnieśli się do sprawy.

— Propozycje przedstawione przez ratuszowych urzędników niewiele zmieniają. Część jadących od strony ul. Jagiellońskiej, chcąc dotrzeć do swoich bloków, muszą nadrabiać prawie kilometr drogi, by wjechać w al. Wojska Polskiego i dalej w ul. Rataja. To nie ma sensu — mówi Krzysztof Bachmura, reprezentujący lokatorów bloków przy ul. Puszkina.

Czy mieszkańcy z ul. Puszkina mogą liczyć na zmianę? — Prezydent Olsztyna spotykał się w tej sprawie. Na razie nic się nie zmieniło — stwierdził Patryk Pulikowski, rzecznik ratusza.

Grzegorz Szydłowski