Kolejny etap Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2026. Wybrano projekty do głosowania

2025-05-08 15:00:00(ost. akt: 2025-05-08 14:38:30)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Specjalna komisja wybrała blisko 80 projektów w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Do podziału jest ponad 10 mln zł.
— Olsztyński Budżet Obywatelski to inicjatywa, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. To jedno z najważniejszych narzędzi, które umożliwia realny wpływ olsztynian i olsztynianek na to, jak zmienia się ich najbliższe otoczenie. OBO to nie tylko liczby i formularze – to energia mieszkańców, którą przekładamy na konkretne działania — podkreśla prezydent Robert Szewczyk.

Tegoroczna edycja OBO znów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Mieszkańcy zgłosili 134 projekty, z czego 116 trafiło do formalnej i merytorycznej oceny. Spośród nich 77 zostało zakwalifikowanych do głosowania: 13 projektów ogólnomiejskich i 64 osiedlowe.

Zwierzęta, boiska i pętla
Jednym z tych ostatnich jest "Zwierzęta są OBOk nas!". Zakłada on m.in. kastrację kotów wolno żyjących, psów i kotów właścicielskich oraz ich chipowanie dostępne dla wszystkich mieszkańców Olsztyna. Kolejna sprawa to urządzenie azylów dla kotów. Konkurować z nim będzie m.in. projekt "Sport to zdrowie Olsztyniaków - modernizacja boiska dla uczniów I LO i mieszkańców miasta". - Obecne boisko praktycznie nie nadaje się do użytku, a wręcz może stanowić źródło kontuzji. Projekt zakłada demontaż istniejącego boiska i budowę nowego boiska wielofunkcyjnego wraz z wyposażeniem, parkingiem dla rowerów i rewitalizacją otaczającego terenu - czytamy w opisie tego zamierzenia.

Wybudować boisko - w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego - przy Szkole Podstawowej nr 7 przy al. Przyjaciół chcą również mieszkańcy Osiedla Nad Jeziorem Długim. Natomiast mieszkańcy z Osiedla Grunwaldzkie liczą na pozyskanie pieniędzy na poprawę warunków do handlu na tamtejszym targowisku. W grę wchodzi również wykonanie I etapu pętli rowerowej wokół jeziora Ukiel.
Do XI edycji zgłoszonych zostało 156 projektów, z których 99 zostało zaakceptowanych przez zespół koordynujący i zespół opiniujący. Od początku istnienia olsztyńskiego OBO na zrealizowanie ok. 360 zadań przeznaczonych zostało ok. 55 mln złotych.

24 propozycje to tzw. projekty miękkie (np. edukacyjne, kulturalne), natomiast 53 to zadania inwestycyjno-remontowe.

Najwięcej projektów do głosowania trafiło z osiedli Jaroty (7), Generałów (5) i Śródmieście (5). Pojawił się też wyjątkowo aktywny wnioskodawca, który zgłosił aż 16 projektów.

— Na Jarotach nastąpiła zmiana pokoleniowa. Mieszkają tu młodzi ludzie z dziećmi chcący aktywnie spędzać czas — mówi Tomasz Boenke, z Rady Osiedla Jaroty. — Nasze osiedle nie jest postrzegane już jako sypialnia Olsztyna i pustynia kulturalna. Świadczą o tym projekty zakwalifikowane pod głosowanie w tegorocznej edycji OBO.

Wybór projektów do realizacji w ramach XIII edycji OBO zaplanowany jest między 26 maja a 15 czerwca. Zadania z największym poparciem, które będą realizowane od początku 2026 roku, poznamy 20 czerwca.

Walczą o park przy Łynostradzie
Nie wszyscy mają jednak powody do radości. Dotyczy to m.in. urządzenia Parku przy Łynostradzie - Park Korczaka-Mleczna. Ta propozycja została odrzucona.

— Mimo udoskonalenia projektu, uzyskania wszelkich zgód, spełnieniu wszystkich wymogów oraz takich samych jak w ubiegłym roku zasad OBO, mieszkańcy nie będą mogli oddać na niego swoich głosów — komentują w mediach społecznościowych inicjatorzy jego powstania. — Walczyliśmy do końca by przekonać urzędników do tej idei, ale się nie udało.

Ich zdaniem "jest to decyzja nie mająca oparcia w argumentach merytorycznych".

— Mamy nadzieję, że potencjał tych terenów w przyszłości zostanie należycie wykorzystany. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek szanse na powstanie Parku przy Łynostradzie będziemy je wskazywali administratorom miasta — zapowiadają.

Glosowanie coraz bliżej
Głosowanie odbędzie się między 26 maja a 15 czerwca 2025 roku. Głos będzie można oddać drogą elektroniczną na stronie glosujobo.olsztyn.eu lub w wyznaczonych punktach stacjonarnych. Każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać maksymalnie trzy projekty miejskie i trzy osiedlowe.

Do udziału w głosowaniu uprawnieni są mieszkańcy miasta Olsztyna. Uprawnienie do głosowania ustala się na podstawie bazy danych osób zameldowanych w Olsztynie. Osoby nieznajdujące się w bazie meldunków a mieszkające w Olsztynie mogą zostać dołączone do bazy osób uprawnionych do głosowania na podstawie oświadczenia

Grzegorz Szydłowski

W XII edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego pula na projekty miejskie to 3,5 mln złotych, a na osiedlowe — 7 mln złotych.

W poprzedniej edycji OBO oddano ponad 62 tys. głosów. Najwięcej, bo ponad 33 tys. głosów przekazano na projekty miejskie. Spośród wszystkich zatwierdzonych wybrano dwa. Pierwszy to właśnie rozbudowa Parku Nagórki-Jaroty, drugi to "zGRAna Trzynastka – Budowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie przy ul. Puszkina 11". Ten ostatni cieszył się największą popularnością. Wart jest około 1,2 mln zł.

Do X edycji OBO zostały złożone 172 wnioski: 131 osiedlowych oraz 42 miejskie. Po sprawdzeniu ich pod względem formalnym i merytorycznym do głosowania zostało skierowanych 120 projektów, w tym 89 osiedlowych i 31 miejskich.