Kontrowersyjna reklama Dody. Lekarze ostrzegają: „Hashimoto nie da się wyleczyć suplementami”
2025-05-08 10:28:52(ost. akt: 2025-05-08 10:37:25)
Dorota Rabczewska, znana szerzej jako Doda, wywołała falę kontrowersji po tym, jak w mediach społecznościowych opublikowała reklamę suplementów diety swojej marki. Piosenkarka sugeruje, że to właśnie one, wraz ze zdrową dietą, pozwoliły jej pokonać chorobę Hashimoto. Wypowiedzi celebrytki natychmiast spotkały się z krytyką środowiska medycznego.
W nagraniu zamieszczonym na Instagramie Doda ujawnia, że wiele lat temu zdiagnozowano u niej Hashimoto. Zrezygnowała jednak z leczenia farmakologicznego, stawiając wyłącznie na dietę i suplementy.
— Wiele lat temu zdiagnozowano u mnie Hashimoto. Nie wzięłam ani jednego leku, postanowiłam wyleczyć się tylko i wyłącznie metodą niekonwencjonalną, a właściwie jedyną skuteczną moim zdaniem, czyli bardzo zdrową dietą i suplementami — relacjonuje artystka.
Dodaje, że dzięki takiemu podejściu udało jej się „zaleczyć tarczycę”.
Deklaracje Dody spotkały się z ostrą reakcją lekarzy, którzy podkreślają, że tego rodzaju przekazy mogą być szkodliwe i wprowadzać w błąd.
— Choroba Hashimoto jest chorobą przewlekłą i co do zasady nie znamy na tę chwilę metody jej wyleczenia. Choć nie da się jej wyleczyć, można ją skutecznie doprowadzić do stanu remisji, do czego być może doszło w przypadku pani Doroty — wyjaśnia dr Suwała, endokrynolog i certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.
Jak zaznacza, trudno jednoznacznie odnieść się do przypadku Dody bez znajomości jej dokumentacji medycznej. Niemniej jednak wypowiedzi artystki budzą poważne wątpliwości.
– Stan remisji to nie to samo co wyleczenie. Wiem, że pani Dorota czasem miesza pojęcia „wyleczyć” i „zaleczyć”, ale faktem pozostaje, że Hashimoto wyleczyć się nie da. I nie, do remisji nie prowadzą same suplementy – podkreśla lekarz.
Zwraca uwagę, że według aktualnych definicji Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy prowadzące do jej niedoczynności, związane z obecnością przeciwciał anty-TPO. Zdaniem eksperta, możliwe że Rabczewska odwołuje się do starszego rozumienia tej choroby, które nie uwzględniało jeszcze zmian w funkcjonowaniu tarczycy.
Dr Suwała przypomina, że suplementy diety nie służą leczeniu chorób.
— Suplementy diety nie mogą w ogóle niczego leczyć, ani nawet sugerować działania leczniczego. To są jedynie preparaty, które mają na celu uzupełnienie niedoborowej diety, a co za tym idzie, przede wszystkim należy zadać o prawidłowe odżywianie — zaznacza, powołując się na przepisy Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (art. 3 ust. 3 pkt 39).
Podkreśla również, że dieta – choć bardzo ważna – nie powinna być stosowana jako wyłączna metoda walki z chorobą.
— Pełnowartościowa i zdrowa dieta jak najbardziej jest ważna, jak i również odpowiednia aktywność fizyczna i ograniczenie stresu. Natomiast z pewnością nie da się wyleczyć Hashimoto, zwłaszcza wyłącznie suplementami — dodaje.
Wypowiedzi Dody na temat eliminacji glutenu i nabiału również spotkały się z krytyką.
— Pani Dorota dużo o tej diecie mówi, natomiast porusza trochę aspektów poważnie wątpliwych - dieta bezglutenowa, eliminacja nabiału. To też jest niezgodne z zaleceniami dietetycznymi postępowania w chorobach tarczycy, o ile nie ma innych wskazań do stosowania takich ograniczeń. Dieta powinna być zdrowa, wartościowa i zoptymalizowana, najlepiej indywidualnie dobrana — przypomina ekspert.
Przebieg Hashimoto, jak zauważa, jest złożony i zależy od wielu czynników. Nie ma jednej uniwersalnej drogi leczenia. Suplementy mogą wspomagać terapię, ale nie mogą jej zastąpić.
— Pogłębiająca się niedoczynność tarczycy wynikająca z niedoboru hormonów, ponieważ ktoś odrzucił leki lub po prostu ich nie przyjmuje, mimo tego że są zalecone, może doprowadzić do śpiączki hipometabolicznej, wcześniej jednak pojawi się nasilenie innych dolegliwości — ostrzega dr Suwała.
Choć takie przypadki są dziś rzadkie, to wyłącznie dzięki skutecznej diagnostyce i leczeniu.
— Na szczęście to stosunkowo rzadkie powikłanie niedoczynności tarczycy, co wynika z faktu, że skutecznie leczymy niedoczynność tarczycy. Zwykle wyłapywana jest na wczesnych etapach i włączamy odpowiednią substytucję hormonalną — tłumaczy lekarz.
Na koniec podkreśla, że suplementy diety są traktowane jako środki spożywcze i nie przechodzą badań klinicznych ani rejestracji jak leki. Z tego powodu ich reklamowanie jako środki „leczące” może budzić zastrzeżenia prawne.
— Żywiłbym ogromną nadzieję na zainteresowanie się tą reklamą i przyjrzenie się jej przez odpowiednie struktury do tego stworzone, jak Główny Inspektorat Sanitarny lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów — wyznał lekarz.
Reklama Dody wywołała mnóstwo kontrowersji w środowisku medycznym, a lekarze i farmaceuci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku.
źródło: Wirtualna Polska/ red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez