USA uderzają w Niemcy! Trump postawił warunek NATO?

2025-05-03 09:55:37(ost. akt: 2025-05-03 10:01:56)

Autor zdjęcia: PAP

Matthew Whitaker, amerykański ambasador przy NATO, musi być, zdaniem wspaniałych, pacyfistycznych, uśmiechniętych Niemców, wyjątkowo okrutnym człowiekiem. „W poufnych raportach z kwatery głównej w Brukseli mowa jest o tym, że Whitaker przy każdej okazji domaga się zwiększenia wydatków na obronność z dwóch do pięciu procent PKB. W przypadku Niemiec oznaczałoby to zwiększenie wydatków do 215 mld euro” - alarmuje „Der Spiegel”. Co stanie się, jeśli to żądanie nie zostanie spełnione? Otóż dyplomata, według niemieckiej pracy „grozi nieobecnością prezydenta Trumpa na szczycie NATO w Hadze”.
"W poufnych raportach z kwatery głównej w Brukseli mowa jest o tym, że Whitaker przy każdej okazji domaga się zwiększenia wydatków na obronność z dwóch do pięciu procent PKB. W przypadku Niemiec oznaczałoby to zwiększenie wydatków do 215 mld euro" — zaznaczyła redakcja.

Zmiana postawy Niemiec

Jak pisze „Der Spiegel“, strona niemiecka do niedawna uważała, że żądania Amerykanów są jedynie strategią negocjacyjną i nie są traktowane poważnie.

"Obecnie (Niemcy) wierzą Whitakerowi na słowo. Również wtedy, gdy grozi, że Trump nie weźmie udziału w czerwcowym szczycie, jeżeli inne kraje NATO w sprawie pieniędzy nie wykonają ruchu" — czytamy na portalu niemieckiego tygodnika.

Budżet ministerstwa obrony wynosi w roku bieżącym 53,25 mld euro. Do tej sumy dochodzą środki z utworzonego w 2022 r. specjalnego funduszu na Bundeswehrę w łącznej wysokości 100 mld euro.


PAP/wPolityce