Mała zmiana, wielki efekt. Olsztyn reaguje na potrzeby mieszkańców [ZDJĘCIA]

2025-04-30 15:00:00(ost. akt: 2025-04-30 13:19:12)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziurawe płyty, wystające studzienki i codzienne ryzyko – tak wyglądała rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami przy ul. Turowskiego w Olsztynie. Teraz to już przeszłość. Dzięki zakończonemu remontowi mieszkańcy Ośrodka przy ul. Paukszty mogą wreszcie bez przeszkód dotrzeć do parku, szkoły czy sklepu.
Mieszkańcy Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Paukszty 57 w Olsztynie długo czekali na ten moment. Fatalny stan chodnika przy ul. Turowskiego, prowadzącego w kierunku szkoły podstawowej oraz parku Nagórki–Jaroty, przez lata utrudniał codzienne życie osób z niepełnosprawnościami. Teraz ten problem został rozwiązany — zakończono remont, a mieszkańcy w końcu mogą poruszać się bezpiecznie i bez przeszkód.

Dotychczas pokonanie krótkiego odcinka chodnika – od bramy budynku przy Paukszty 57 do schodów naprzeciwko wejścia do Szkoły Podstawowej nr 12 – wiązało się z ryzykiem. Popękane płyty betonowe, wystające studzienki i ubytki w nawierzchni zmuszały osoby niewidome oraz poruszające się na wózkach inwalidzkich do korzystania z jezdni, co stanowiło poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Chodnik był w fatalnym stanie, płyty były bardzo stare, połamane i zniszczone. Osoby na wózkach inwalidzkich, z laskami czy niewidome miały problem z poruszaniem się w kierunku szkoły nr. 12 — mówi Tomasz Kubicki, Dyrektor PZN Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie. I dodaje: — Chodnik został wyremontowany z naszej inicjatywy. Muszę pochwalić władze miasta, bo reakcja była bardzo szybka. Po przesłaniu pisma z naszym stanowiskiem, otrzymaliśmy odpowiedź w przeciągu dwóch tygodni. Miasto poinformowało, że oczywiście zajmie się tym problemem. W przeciągu kolejnego tygodnia została zrobiona nowa nawierzchnia wraz z oznakowaniami poprzecznymi dla osób niewidomych.

Nowa nawierzchnia znacząco poprawiła sytuację. Teraz nie tylko mieszkańcy ośrodka mogą bezpiecznie poruszać się w kierunku pobliskiego sklepu czy szkoły, ale również swobodnie dotrzeć do sąsiadującego z osiedlem parku Nagórki–Jaroty — jednego z najnowszych terenów zielonych w mieście.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Zależy nam na tym, aby zarówno w parku Nagórki–Jaroty, jak i w całym Olsztynie każdy czuł się komfortowo i bezpiecznie. Bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc osobom niewidomym w poruszaniu się po naszym najnowszym parku. Reagujemy i będziemy reagować na takie sygnały na bieżąco, bo dzięki małym działaniom możemy osiągać wielkie rzeczy — tak jak w tym przypadku, kiedy znacznie poprawiliśmy i bezpieczeństwo spacerujących w tym miejscu osób — mówi Łukasz Łukaszewski, przewodniczący Rady Miasta Olsztyna

Inwestycja ta pokazuje, jak ważne są codzienne potrzeby mieszkańców, szczególnie tych najbardziej narażonych na wykluczenie przestrzenne. Dzięki przebudowie chodnika, dostępność komunikacyjna tej części osiedla uległa realnej poprawie — i to w sposób, który ma ogromne znaczenie dla jakości życia lokalnej społeczności.


ga