Lokalne media otrzymają wsparcie? Wiceminister Maciej Wróbel zapowiada rozmowy z Komisją Europejską

2025-04-28 14:20:54(ost. akt: 2025-04-28 14:32:51)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Wiceminister kultury Maciej Wróbel ogłosił, że prace nad nową ustawą medialną są na ostatniej prostej. Jednym z kluczowych punktów jest propozycja wsparcia finansowego dla mediów lokalnych z budżetu państwa. Jednak, aby to stało się możliwe, Polska musi uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Czy zmiana przepisów otworzy nowe możliwości dla lokalnych gazet i portali?
Wiceminister kultury Maciej Wróbel poinformował w poniedziałek (28 kwietnia) na konferencji prasowej w Elblągu, że prace nad nową ustawą medialną są na finiszu - w ciągu dwóch miesięcy ustawa ma trafić pod obrady rady ministrów.

— Jeżeli chodzi o kwestie mediów lokalnych, to występujemy do Komisji Europejskiej o zmianę notyfikacji, bo obecne przepisy europejskie, w tym przypadku także polskie, nie pozwalają na wsparcie z budżetu państwa mediów lokalnych. Konieczna jest do tego zgoda Komisji Europejskiej — poinformował wiceminister Wróbel.

W rozmowie z PAP doprecyzował, że chodzi o to, że wsparcie lokalnych mediów z budżetu centralnego "miałoby charakter pewnego rodzaju pomocy de minimis".

— Czyli państwo zapłaciłoby za realizację misji publicznej przez media prywatne, lokalne. Ale nie ma dzisiaj na to przepisów — przyznał Wróbel.

Nowa ustawa medialna, która ma być wkrótce procedowana, zakłada, że lokalne gazety czy portale nie będą mogły być dotowane przez samorządy; zamiast tego będą mogły wydawać określoną liczbę pozbawionych reklam biuletynów informacyjnych o swojej działalności. Brak dotacji ma tym mediom zrekompensować możliwość wsparcia z centralnego funduszu. Wróbel wcześniej wielokrotnie podkreślał, że takie rozwiązanie ma służyć budowaniu niezależności mediów lokalnych.

— Chodzi o ograniczenie sytuacji, w której podmioty publiczne przez dokonywanie wydatków pochodzących ze środków publicznych wpływają na kształt rynku medialnego — mówił wcześniej Wróbel.

Wróbel doprecyzował, że rozmowy z Komisją Europejską na temat stworzenia funduszu, do którego lokalne media będą mogły się zwracać o dofinansowywanie swoich działań, będą się toczyły niezależnie od prac nad nową ustawą medialną. — Szacuję, że rozmowy potrwają dwa-trzy lata — przyznał. Dodał, że jeżeli Komisja udzieli zgody, to albo nowa ustawa medialna zostanie znowelizowana, albo przygotowana zostanie odrębna ustawa dotycząca wspierania lokalnych mediów z budżetu państwa.

— Utworzenie funduszu wspierającego lokalne media to mój postulat jako posła i wiceministra. Obiecywałem, że się tym zajmę, i to robię — powiedział Wróbel.

Przekładając swój pomysł na konkrety, wiceminister wyjaśnił, że obecnie lokalna gazeta czy portal nie mogą aplikować o środki na przykład na działalność kulturalną. "Według prawa my nie możemy takich środków im przyznać" - dodał.

W założeniach do nowej ustawy medialnej znalazły się m.in. zapisy dotyczące likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego, przewidują one także reformę i wzmocnienie kompetencyjne rad programowych mediów publicznych oraz nowelizację zasad powoływania i funkcjonowania rad nadzorczych i zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji.

PAP/red