Wybory tuż-tuż! Czy już wiesz na kogo zagłosujesz? [SONDAŻ]

2025-04-28 13:29:45(ost. akt: 2025-04-28 13:34:08)

Autor zdjęcia: PAP

Już 18 maja Polacy wybiorą swojego prezydenta. Wśród 13 kandydatów, którzy staną do walki o najwyższy urząd w państwie, pojawią się zarówno politycy dotychczas znani, jak i nowe twarze. Czy mamy już swoich faworytów, czy jesteśmy gotowi na tę decyzję? I jak duże jest nasze zainteresowanie wyborami? [SONDAŻ]
Kampania wyborcza oficjalnie trwa od połowy stycznia, gdy marszałek Sejmu Szymon Hołownia zarządził, że odbędą się one 18 maja, a ich ewentualna druga tura 1 czerwca.

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła ponad 40 zawiadomień o utworzeniu komitetów kandydatów na prezydenta, spośród których następnie zgłoszenia do wymaganego kalendarzem wyborczym terminu 4 kwietnia złożyło 17 kandydatów. Spośród nich zarejestrowanych zostało 13. PKW odmówiła rejestracji 4 kandydatów: Dawida Jackiewicza, Wiesława Lewickiego, Pawła Tanajno, Romualda Starosielca. Ten ostatni odwołał się od decyzji PKW, ale Sąd Najwyższy jego odwołanie oddalił.

Zatem 18 maja w wyborach rywalizować ma 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).

Od 3 maja komitetom wyborczym tych kandydatów przysługuje prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych – w Telewizji Polskiej i w Polskim Radiu. Zgodnie z Kodeksem wyborczym czas antenowy przysługujący jednemu komitetowi wyborczemu nie może być odstępowany innemu komitetowi.

Kampania wyborcza zakończy się 16 maja o godz. 24.00. Swoje głosy wyborcy będą mogli oddać 18 maja od godz. 7.00 do 21.00.

Czy pójdziesz do wyborów prezydenckich i zagłosujesz?
pokaż wyniki »

Czy już wiesz na kogo zagłosujesz?
pokaż wyniki »

Czy interesujesz się polityką krajową?
pokaż wyniki »

Czy jest Ci obojętne kto zostanie prezydentem?
pokaż wyniki »

Czy lepszy jest kandydat partyjny, czy niezależny?
pokaż wyniki »