Razem z Olsztynem czy osobno? Mieszkańcy gminy Purda zagłosują w referendum

2025-04-26 20:00:00(ost. akt: 2025-04-25 13:59:32)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

W niedzielę odbędzie się referendum lokalne w gminie Purda, w którym mieszkańcy wypowiedzą się, czy wyrażają zgodę na proponowaną przez prezydenta Olsztyna zmianę granic miasta. Powiększenie obszaru Olsztyna miałoby się odbyć kosztem tej gminy.
Lokale wyborcze dla mieszkańców Purdy czynne będą w niedzielę w godzinach od 7.00 do 21.00.

W styczniu prezydent Olsztyna Robert Szewczyk poinformował o pomyśle przyłączenie do stolicy Warmii i Mazur terenu między południową granicą Olsztyna a obwodnicą w granicach administracyjnych gminy Purda. To około 235 ha.

Uchwałę o zmianie granic i w sprawie przeprowadzenia konsultacji podjęli radni Olsztyna. W dwutygodniowych konsultacjach wzięło udział niemal 2,5 tys. mieszkańców Olsztyna, z czego ponad 70 proc. wskazało, że jest za poszerzeniem granic administracyjnych miasta.

W odpowiedzi na konsultacje olsztyńskie w Purdzie powstał społeczny komitet referendalny, który zainicjował referendum lokalne.

Fot. Andrzej Sprzączak

Wójt Purdy Teresa Chrostowska sprzeciwia się pomysłowi prezydenta Olsztyna, wskazując, że tereny, które miałyby być włączone do miasta, to jedyne tereny inwestycyjne gminy. Podkreśla, że przejęcie tego obszaru przez Olsztyn uniemożliwi gminie rozwój i rozpoczęcie różnych inwestycji ważnych dla mieszkańców.

Pytanie referendalne ma brzmieć: "Czy zgadzasz się na przejęcie przez Miasto Olsztyn gruntów leżących w gminie Purda?".

Przepisy o referendum lokalnym wskazują, że z inicjatywą jego przeprowadzenia może wystąpić grupa co najmniej 15 osób, a referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, których w gminie Pruda jest 6,6 tys..

Fot. Andrzej Sprzączak

Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk mówił, że zmiana granic jest konieczna ze względu na potrzeby rozwojowe stolicy województwa. Ma wzmocnić rolę Olsztyna jako ośrodka gospodarczego i centrum usług publicznych w regionie. Przekonywał, że wszyscy na tym skorzystają, bo – jak mówił – bez rozwoju Olsztyna nie byłoby rozwoju sąsiednich gmin i województwa.

Według władz Olsztyna na części przyłączonego obszaru miałoby powstać miasteczko prawne, czyli nowe siedziby takich instytucji jak sąd i prokuratura, a docelowo również areszt śledczy, który funkcjonuje obecnie w ścisłym centrum miasta. Ma to również pomóc w staraniach o utworzenie w Olsztynie pierwszego w regionie sądu apelacyjnego.

Rada Ministrów w drodze rozporządzenia tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice. Wnioski zaś przedkłada minister spraw wewnętrznych i administracji.

Prezydent Robert Szewczyk
Fot. UM Olsztyn
Prezydent Robert Szewczyk


PAP/red.