Z teatralnych desek Olsztyna prosto na prestiżowe Warszawskie Spotkania Teatralne

2025-04-25 18:30:00(ost. akt: 2025-04-25 13:46:00)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Susan Sontag, Stanisława Przybyszewska oraz Stanisława Walasiewiczówna są wśród bohaterek przedstawień obecnych w programie tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych, które odbędą się w maju w Teatrze Dramatycznym. W programie głównym znalazło się 10 spektakli polskich i dwa zagraniczne. Wśród nich także te z Olsztyna.
To pierwsza edycja najbardziej popularnego festiwalu teatralnego w stolicy, od lat prezentującego to, co najlepsze na pozawarszawskich scenach, organizowana pod opieką nowego dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie Wojciecha Farugi i jego zastępczyni Julii Holewińskiej. Faruga, były szef Teatru Polskiego w Bydgoszczy, ceniony reżyser, stanął na czele Dramatycznego w listopadzie ubiegłego roku.

— W minionych latach, a w szczególności w zeszłym roku, teatr polski i europejski z dużą uwagą przyglądał się biografiom, które stały się punktem wyjścia dla tegorocznej edycji — anonsują w tekście kuratorskim Holewińska i Faruga. I precyzują, że chodzi im o biografie konkretnych historycznych i współczesnych postaci, jak i opowieści o prawdziwych miejscach, a także historie, w których fakty spotykają się ze zmyśleniem.

Olsztyński teatr na Spotkaniach Teatralnych pokaże "Susan Sontag" w reżyserii Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana.

— Wychodzimy od zdjęć Susan Sontag i od pytania, czy da się opowiedzieć cudze życie wychodząc od obrazów, które pozostały po tej osobie. Zastanawiamy się, co skrywają jej zdjęcia i zastanawiamy się z grupą aktorską, w jaki sposób można podjąć wyzwanie sprostania pewnym tematom, które Susan Sontag były bardzo bliskie — podkreśliła reżyserka, zapowiadając widowisko o amerykańskiej intelektualistce.

— Wymyśliliśmy, że napiszemy scenariusz, który będzie teatralnym albumem fotograficznym. To jest życiowe, biograficzne foto story z życia i twórczości Susan Sontag — dodał Mateusz Atman.

Olsztyńska scena w programie WST będzie reprezentowana przez dwa tytuły. Drugi to "Wszystko na darmo" w inscenizacji Weroniki Szczawińskiej i Piotra Wawra jr, swobodna adaptacja głośnej powieści Waltera Kempowskiego, uznanej za najpełniejszy obraz zagłady niemieckiego świata w Prusach Wschodnich, przedstawiony bez patosu i sentymentalizmu, nieraz z sarkastycznym poczuciem humoru. Dodatkowego znaczenia pracy obojga uznanych twórców, którzy nie po raz pierwszy pracowali w Olsztynie, dodaje fakt, że akcja "Wszystko na darmo" rozgrywa się nieopodal, gdzieś między stolicą Warmii właśnie a obecnym Elblągiem.

— Nie ma lepszego miejsca na wystawienie "Wszystko na darmo" niż Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie – dawnym mieście Allenstein, tak blisko fikcyjnego dworu Georgenhof — reklamowano spektakl przed premierą.

Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych zaprezentują się także: Teatr Fredry w Gnieźnie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Polski w Podziemiu we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Radomiu.

Warszawskie Spotkania Teatralne to w tym roku także dwie prace artystów ze świata. "LIBERTÉ [Trigger Warning]" jednego z najważniejszych twórców gruzińskich Daty Tavadze z Royal District Theatre w Tbilisi porusza temat rewolucji i wolności, a premierę miał tuż przed rozpoczęciem wielomiesięcznych protestów środowisk artystycznych, które wybuchły po tym jak premier nowego rządu Irakli Kobachi ogłosił zawieszenie rozmów o przystąpieniu Gruzji do Unii Europejskiej.

Na festiwalu pojawi się także jedna z największych gwiazd europejskiego teatru - szwajcarski reżyser Milo Rau. Pokaże przygotowany w słynnym teatrze NT Gent spektakl "Medea's Children".

Głównemu nurtowi WST towarzyszą prace studenckie, debaty i spotkania po przedstawieniach. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 17 - 31 maja.


PAP/RED.