Leśna perła Warmii znów dostępna. Arboretum w Kudypach otwiera bramy po zimie [ZDJĘCIA]

2025-04-16 19:30:00(ost. akt: 2025-04-16 16:53:52)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po zimowej przerwie ponownie można odwiedzać Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach – wyjątkowe miejsce na mapie północno-wschodniej Polski. Na miłośników natury czeka ponad tysiąc gatunków drzew i krzewów oraz bogata oferta edukacyjno-turystyczna.
Jak przekazał Paweł Wyrzykowski z nadleśnictwa Kudypy, w leśnym ogrodzie botanicznym widoczne są już liczne oznaki wiosny.

— Można oglądać krokusy i pierwiosnki. Są kwitnące fioletowo przylaszczki i tworzące białe kobierce zawilce. Zaczynają też kwitnąć wiśnie i magnolie — mówił.

Za jedną z głównych wiosennych atrakcji tego arboretum uważane są tzw. niebieskie żaby. To żyjące w leśnych bagienkach i oczkach wodnych żaby moczarowe, których samce w czasie godów przybierają intensywną błękitną barwę.

— Zrobiło się ciepło, więc jest szansa, żeby napotkać samce przebarwione na niebieski kolor" - zapewnił Wyrzykowski.

Fot. Zbigniew Woźniak

W zajmującym powierzchnię około 15 ha arboretum, poza tzw. lasem naturalnym, można zobaczyć dział flory polskiej z 300 gatunkami i odmianami rodzimych drzew i krzewów oraz kolekcję 700 gatunków i odmian drzew występujących w lasach, m.in. klony (ponad 30 gatunków), irgi (29 gatunków), suchodrzewy i róże dziko rosnące.

Arboretum podzielone jest na działy:
Dział flory polskiej - kolekcja drzew i krzewów liczą ok. 300 gatunków i odmian Jest to jedna z najpiękniejszych i najliczniejszych kolekcji drzew i krzewów gatunków rodzimych występujących w Polsce.
Część kolekcyjna - kolekcje drzew i krzewów liczą ponad 700 gatunków i odmian. Najbardziej licznie reprezentowane są: klony (ponad 30 gat.), irgi (29 gat.) oraz suchodrzewy i róże dziko rosnące. Bogate są kolekcje jałowców, świerków, jodeł, i innych gatunków iglastych.
Las naturalny - jest to najciekawszy przyrodniczo fragment wiekowego lasu naturalnego z drzewami pomnikowymi.

Fot. Zbigniew Woźniak

Dostępne jest również lapidarium geologiczne, tj. kolekcja kamieni i głazów narzutowych z Warmii i Mazur, a także eksponaty historyczne związane z pracą leśników.

Najnowszą inwestycją Nadleśnictwa Kudypy jest Izba Edukacyjna. W nowym budynku Arboretum możemy znaleźć kącik przyrodniczy ukazujący piękno przyrody kudypskich lasów, jego roślinność i żyjące tu zwierzęta. W pozostałej części znajdują się eksponaty historyczne związane z pracą leśników oraz wystawa geologiczna. Nowo otwarty obiekt ma być miejscem, gdzie dzieci i młodzież w przyjazny i ciekawy sposób będą poszerzać swoją wiedzę o przyrodzie.

Utworzone w 1989 r. arboretum - poza kolekcjonowaniem roślin - zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą.

Do jego powstania przyczyniły się huraganowe wiatry, które w 1983 r. wywróciły część drzew znajdujących się w drzewostanie nasiennym. Na osłabienie drzewostanu wpłynął dodatkowo spadek poziomu wód gruntowych, powstanie naturalnych luk i szkodniki wtórne, przez co las przestał pełnić funkcję tzw. drzewostanu wyłączonego. W to miejsce powstał ogród botaniczny.

Arboretum czynne jest codziennie, również w okresie wielkanocnym. Można je zwiedzać od połowy kwietnia do końca października.

Arboretum jest czynne codziennie w godzinach:
kwiecień 9.00 - 18.00
maj 9.00-18.00
czerwiec 9.00 -20.00
lipiec 9.00-20.00
sierpień 9.00-18.00
wrzesień 9.00-18.00
październik 9.00 - 18.00

PAP/RED.