Pierwszy w Polsce, jeden z dwóch [ZDJĘCIA]

2025-04-12 11:00:23(ost. akt: 2025-04-12 09:33:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pierwsza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej technologia innowacyjnej radiochirurgii jest właśnie wdrażana do praktyki klinicznej w Olsztynie — konkretnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. — To bardzo ważny dzień dla wszystkich pacjentów, zarówno z naszego regionu, ale też dla innych zakątków Polski i tej części Europy — mówi Bogdan Włodarczyk, dyrektor USK.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie (USK) uruchomiono pierwszy w Polsce Ośrodek Radiochirurgii oparty na platformie do radiochirurgii żyroskopowej „ZAP-X”. To nowoczesny system radiochirurgiczny umożliwiający precyzyjne leczenie guzów mózgu oraz zmian w obrębie głowy i szyi, bez konieczności zabiegu chirurgicznego. — W nasze ślady poszedł ośrodek w Gdańsku, co oznacza, że w tej chwili na całą Polskę są dwa takie ośrodki — nie bez dumy tłumaczy dyrektor Włodarczyk.

Fot. Zbigniew Woźniak

Jak do tego doszło?
Jesienią 2022 r. rozpoczęto budowę ośrodka i instalację najnowszej technologii nieinwazyjnego (bez otwierania czaszki) robotycznego systemu do leczenia schorzeń mózgu, twarzoczaszki i szyi - ZAP-X. Producent przekazał Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu urządzenie do eksploatacji w kwietniu 2023 r. Jesienią 2023 roku po szkoleniach personelu i niezbędnych testach klinicznych oraz uzyskaniu zgody PAA i GIS wykonano pierwszy w Polsce zabieg radiochirurgii przy pomocy ZAP-X.

Sam Ośrodek Radiochirurgii został sfinansowany ze środków otrzymanych na ten cel w formie obligacji z Ministerstwa Nauki (18 mln) i środków własnych UWM (1,5 mln). W okresie od października 2023 do lutego 2024 roku wykonywane zabiegi odbywały się na koszt USK i UWM — w związku z tym możliwości leczenia chorych były znacznie ograniczone. Dlatego od jesieni 2023 USK stara się o finansowanie radiochirurgii ZAP-X w Narodowego Funduszu Zdrowia.

Fot. Zbigniew Woźniak

Ze Szwecji
Prekursorem radiochirurgii był szwedzki neurochirurg dr Lars Leksell. To on doprowadził do skonstruowania GammaKnife, który po wielu modyfikacjach od 1968 roku — do dziś jest najpowszechniej używanym urządzeniem do radiochirurgii zmian położonych wewnątrzczaszkowo. Wewnątrzczaszkowa i pozaczaszkowa radiochirurgia lub radioterapia stereotaktyczna jest dzisiaj możliwa do przeprowadzenia na przeznaczonych specjalnie do tego celu urządzeniach takich jak GammKnife lub CyberKnife lub odpowiednio wyposażonych nowoczesnych akceleratorach liniowych.

Na obszerną relację z wydarzenia zapraszamy do poniedziałkowego (14.04) wydania „Gazety Olsztyńskiej”!

mmb