Trwają przygotowania do budowy połączenia energetycznego z Litwą

2025-04-13 11:00:00(ost. akt: 2025-04-11 15:29:06)

Autor zdjęcia: PSE

Prace w jednym miejscu potrwają zazwyczaj jeden dzień – od 4 do 10 godzin – w trakcie którego wykonane zostanie jedno lub dwa wiercenia na głębokość od 4 do nawet 20 metrów, w zależności od składu podłoża.
Kilka lat temu powstał tzw. most energetyczny łączący Polskę i Litwę. Teraz trwają przygotowania do kolejnej, wręcz bliźniaczej inwestycji. Jednak tym razem, kable, którymi popłynie prąd, zostaną zakopane pod ziemią.

Od połowy marca ruszyły badania geologiczne na terenach, przez które przebiegać będzie nowa kablowa linia elektroenergetyczna 220 kV z Ełku do granicy Polski z Litwą. Ich celem jest ocena warunków gruntowo-wodnych, niezbędnych do prawidłowego zaprojektowania oraz posadowienia linii.

Za przeprowadzenie badań odpowiada firma Enprom Sp. z o.o. Przed rozpoczęciem prac jej przedstawiciele będą kontaktować się z właścicielami nieruchomości, zarówno pisemnie, jak i osobiście, w celu uzyskania zgody na wejście na teren posesji. Osoby, do których skierowane zostaną pisma, otrzymają wzór oświadczenia, które po podpisaniu należy odesłać na wskazany adres. W przypadku wizyty osobistej pracownicy firmy Enprom będą wyposażeni w odpowiednie dokumenty oraz materiały informacyjne dotyczące odwiertów.

Każdy właściciel nieruchomości zostanie poinformowany o planowanym terminie rozpoczęcia badań na swoim terenie. Jeśli zgoda na przeprowadzenie odwiertów nie zostanie udzielona, inwestor będzie zmuszony wystąpić do wojewody o wydanie decyzji administracyjnej umożliwiającej wejście na teren nieruchomości.

Prace w jednym miejscu potrwają zazwyczaj jeden dzień – od 4 do 10 godzin – w trakcie którego wykonane zostanie jedno lub dwa wiercenia na głębokość od 4 do nawet 20 metrów, w zależności od składu podłoża. Dodatkowy dzień może być potrzebny na przeprowadzenie sondowań geotechnicznych, jeśli okaże się, że grunt stawia opór i nie można wykonać odwiertu do zaplanowanej głębokości.

Badania będą realizowane na całej długości projektowanej linii elektroenergetycznej i potrwają do końca października. W sytuacji, gdy podczas odwiertów dojdzie do jakichkolwiek szkód, właściciele nieruchomości otrzymają stosowne odszkodowanie, które zostanie wypłacone na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy nimi a wykonawcą badań.

Wcześniej, w drugiej połowie lutego odbyło się 14 dyżurów informacyjno-konsultacyjnych dla właścicieli oraz mieszkańców terenów, na których Spółka planuje budowę linii kablowej 220 kV Ełk Bis-Granica RP oraz stacji elektroenergetycznych Norki oraz Wigry.

Spotkania odbyły się w sześciu gminach, gdzie planowana jest nowa infrastruktura przesyłowa: Ełk, Kalinowo, Raczki, Suwałki, miasto Suwałki oraz Szypliszki. Przedstawiciele spółki zaprezentowali mieszkańcom gmin trasę linii oraz omówili aspekty techniczne, formalne inwestycji oraz dotyczące przyszłych prac budowalnych.

opr. tom

Fot. PSE