Gminy z regionu bronią prezesa olsztyńskiej spółki

2025-04-05 20:00:53(ost. akt: 2025-04-04 14:46:59)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: arch. ZGOK

Trwa spór w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi, który jest własnością blisko 40 samorządów z Warmii i Mazur. Rezygnację z zajmowanego stanowiska złożył jego prezes.
Obecnie prezesem ZGOK jest Mariusz Rychcik. Na to stanowisko został powołany na początku 2021 roku. To absolwent kierunku ochrona środowiska na Uniwersytecie Gdańskim oraz prawno-menedżerskich studiów podyplomowych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. W chwili obejmowania funkcji miał ponad 23-letni staż zawodowy związany z przygotowaniem, realizacją i finansowaniem inwestycji, w tym w zakresie ochrony środowiska.

Jak się dowiedzieliśmy, prezes Rychcik złożył rezygnację. Oficjalny powód to sprawy osobiste. – Rozmowy w tej sprawie trwają. Są trudne, ale mam nadzieję, że zakończą się pomyślnie – powiedział prezes Rychcik.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem podania się do dymisji prezesa ZGOK są sporne sprawy na linii zarząd spółki – miasto. – Sprawa rezygnacji prezesa Rychcika będzie jednym z głównych tematów nadzwyczajnego zgromadzenia udziałowców spółki, które odbędzie się 9 kwietnia – zapowiada Paweł Gęsicki, rzecznik ZGOK Olsztyn.

Murem za obecnym prezesem stoją gminy, które wchodzą w skład spółki. A to blisko 40 samorządów z terenu Warmii i Mazur. Większość udziałów ma gmina Olsztyn. – Odkąd jestem wójtem, od prawie 15 lat, nigdy nie było takiego spokoju w zarządzaniu tą spółką – mówi Agnieszka Kurczewska, wójt gminy Piecki. – A gospodarowanie odpadami to wrażliwa sprawa, która w przeszłości była powodem wielu nieporozumień.

Prezes Rychcik był jednym z pomysłodawców budowy biogazowni w Olsztynie. Prace rozpoczęły się pod koniec 2024 roku. Inwestycja zrealizowana zostanie na zasadzie zaprojektuj i wybuduj. W maju zeszłego roku rozpoczęło się prace projektowe, a obecnie trwa budowa. Obiekt powinien ruszyć pełną parą pod koniec 2025 roku. Jego koszt ma wynieść 67 mln zł. Ma wytwarzać do 1 MW mocy.

— Dymisja została złożona. To sprawa prezesa Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Nie będziemy się do tego odnosić — stwierdził Patryk Pulikowski, rzecznik ratusza.

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie jest samorządową spółką prawa handlowego. Jej właścicielami jest 37 samorządów z centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego, znajdujących się na terenie powiatów bartoszyckiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, olsztyńskiego, piskiego, szczycieńskiego oraz kętrzyńskiego.

gs