Warmińsko-Mazurskie liderem holistycznego podejścia do rozwoju czytelnictwa. Pierwszy Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa zainaugurowany w Olsztynie

2025-04-05 10:00:39(ost. akt: 2025-04-04 14:41:21)

Autor zdjęcia: Dział Promocji WBP

Warmińsko-Mazurskie liderem holistycznego podejścia do czytania jako narzędzia budowania kapitału społecznego i rozwoju regionalnego. „Czytająca Polska” świętuje pierwszy Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa.
2-3 kwietnia b. r. w Olsztynie odbyły się obrady Koalicji „Czytająca Polska”, w trakcie których Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprezentowała pierwszy w Polsce Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa, który realizuje na zlecenie samorządu województwa warmińsko-mazurskiego Marcina Kuchcińskiego i w partnerstwie z Fundacją Powszechnego Czytania.

— Program zakłada przede wszystkim wyjście poza strefę komfortu — podkreśliła Anita Romulewicz, koordynatorka Wojewódzkiego Programu Rozwoju Czytelnictwa — Wychodzimy szerzej: od wspierania czytających wybijamy się do budowania skutecznych mechanizmów zapraszających ludzi nieczytających do kultury książki. Będziemy współpracowali z lekarzami, nauczycielami, ośrodkami pomocy społecznej oraz biznesem. Wszystkie te elementy są ważne.

— Jako biblioteka wojewódzka odpowiadamy za czytelnictwo w całym regionie — powiedziała Adrianna Walendziak, dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie — Upowszechnianie czytania jest jednym z naszych podstawowych obowiązków statutowych. Postanowiliśmy w tej materii nie wyważać przysłowiowych otwartych drzwi; przygotowaliśmy w oparciu o publikacje Fundacji Powszechnego Czytania oraz we współpracy z jej przedstawicielami, ambitną strategię realizacji celów zrównoważonego rozwoju przez inwestycję w czytanie i teraz – dzięki przychylności Marszałka – zaczynamy ją realizować. To niesamowita przygoda.

Dwudniowe warsztaty w Olsztynie były już ósmym spotkaniem nieformalnej sieci organizacji z całej Polski działającej pod nazwą „Czytająca Polska” i pracującej wspólnie nad skutecznymi strategiami upowszechnienia czytania. Prace toczą się wokół kilku tematów. Jednym z nich jest wspólny namysł nad ogólnopolską strategią dla czytania, z którego wnioski uczestnicy przedstawiają odpowiednim ministerstwom.

— Promujemy czytanie, zacznijmy zatem od cytatu – „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – to Umberto Eco — mówił marszałek Marcin Kuchciński — Z wielkim entuzjazmem dołączyłem do Wojewódzkiego Programu Rozwoju Czytelnictwa, bo też jako samorząd województwa mamy się czym pochwalić. Mamy nasze biblioteki wojewódzkie, wspieramy pracę czytelni powiatowych, drzwi do tych instytucji są szeroko otwarte i zachęcam wszystkich, by z tego korzystali. Cieszę się, że w programie „Czytająca Polska” uczestniczą nie tylko biblioteki, instytucje oświaty i kultury, ale także liczne samorządy, fundacje, stowarzyszenia, a nawet firmy.

Narodowe Centrum Kultury od kilku lat aktywnie uczestniczy w pracach koalicji „Czytająca Polska”, które są dla nas wielką inspiracją przy realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, w tym jego komunikacji.

— Dostrzegamy ogromną wartość tej partnerskiej współpracy z organizacjami pozarządowymi, ale też z samorządami i biznesem. Wielość i różnorodność naszych perspektyw uczy nas wszystkich dostrzegania szerokiego spektrum potrzeb i oczekiwań innych interesariuszy, co przekłada się na lepsze wzajemne zrozumienie i współpracę, które na koniec budują naszą wspólną większą skuteczność w działaniu. To świetne doświadczenie — skonkludował Michał Rydzewski, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury.