Jeździć na motorze z głową. Olsztyńska policja przypomina zasady
2025-04-05 09:00:44(ost. akt: 2025-04-04 14:54:50)
Kierowcy samochodów muszą ponownie zacząć przyzwyczajać się do widoku jednośladów w swoich lusterkach. Na ulicach Olsztyna widać coraz więcej miłośników dwóch kółek. Policjanci przypominają, że motocyklista jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i obowiązują go te same przepisy Kodeksu Drogowego.
Sezon motocyklowy rozpoczął się wraz ze słoneczną pogodą. Od kilku tygodni na drogach Olsztyna i powiatu widać miłośników dwóch kółek.
Policjanci apelują do kierowców jednośladów o zachowanie szczególnej ostrożności. Często górę nad rozsądkiem bierze brawura i zbyt szybka jazda. Należy pamiętać, że w konfrontacji z karoserią auta to kierowca jednośladu jest w gorszej sytuacji, bo każda nawet drobna „stłuczka” w jego przypadku kończy się obrażeniami, długotrwałym leczeniem a nawet śmiercią.
Jak mówią policjanci ruchu drogowego:
— Na drodze należy kierować się rozwagą, zachować kulturę jazdy i przestrzegać przepisy ruchu drogowego.
Najważniejszą dewizą dla wszystkich kierowców powinno być bezpieczne, a nie jak najszybsze dojechanie do celu.
Funkcjonariusze drogówki będą stanowczo reagowali na wszystkie naruszenia przepisów ruchu drogowego popełniane przez kierowców na szkodę motocyklistów i odwrotnie. Zadaniem policjantów jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
Co mówią przepisy?
Na jednym kole - To skrajny brak odpowiedzialności. Jazda na tylnym kole to zagrożenie nie tylko dla motocyklistów, ale także innych kierowców oraz pieszych. Z tego powodu poruszanie z podniesionym kołem jest zabronione. W zależności od sytuacji, policjant może to wykroczenie potraktować jako nieprawidłowe korzystanie z pojazdu lub jako stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym. Grozi za to mandat i punkty karne, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie prawa jazdy i skierowanie sprawy do sądu.
Jazda środkiem jezdni między autami - wielu motocyklistów przeciska się między autami stojącymi w korku. Nie jest to zabronione pod warunkiem, że dzieje się to w ramach jednego pasa ruchu (o ile motocykl i samochód mieszczą się na nim). Kierowcy jednośladów muszą jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od samochodu, a w trakcie manewru nie mogą najeżdżać na linię ciągłą. Jeśli motocyklista podczas omijania lub wyprzedzania uszkodzi pojazd, zostanie uznany za winnego spowodowania kolizji.
Używanie głośnego wydechu — przepisy określają, że silnik motocykla może emitować do 94 dB (pojemność do 125 cm³) lub do 96 dB dla większej jednostki. To jednak sporo, ponieważ dla samochodów osobowych górna granica jest znacznie niższa. To z tego powodu niektórym kierowcom może się wydawać, że motocykle są zbyt głośne, mimo że spełniają normy hałasu. Jeśli parametry nie są spełnione, jednoślad nie może być używany na drodze publicznej, a policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Kierowca może również zostać ukarany mandatem karnym.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez