Instytut Północny kupi zabytkowe pokoszarowe budynki. Olsztyn zyska nowoczesną placówkę, by opowiadać o jego przeszłości
2025-03-28 10:20:01(ost. akt: 2025-03-28 08:26:36)
Radni Olsztyna zdecydowali, że miasto sprzeda Instytutowi Północnemu dwa zabytkowe budynki mieszczące się w kompleksie dawnych Koszar Dragonów. Na zakup nieruchomości radni udzielili 90 proc. bonifikaty.
Instytut Północny (IP) im. Wojciecha Kętrzyńskiego jest placówką kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez wiele lat działał jako Ośrodek Badań Naukowych, który zajmował się badaniem, analizą i popularyzowaniem regionalnej historii. Placówka wydała szereg publikacji naukowych, zorganizowała wiele odczytów, konferencji, czy wystaw.
Instytut zwrócił się do Rady Miasta Olsztyna o sprzedaż z 90 proc. bonifikatą dwóch budynków przy ul. Dąbrowskiego w Olsztynie, które wchodzą w skład dawnego pruskiego kompleksu koszarowego, znanego jako Koszary Dragonów. Jeden budynek to dawna piekarnia, drugi to budynek gospodarczy.
Miasto chce zrewitalizować cały obszar dawnych pruskich koszar i przenieść tam m.in. biblioteki dla dzieci i dorosłych. W środę na sesji radni Olsztyna wyrazili zgodę na sprzedaż budynków IP. Za oba obiekty Instytut zapłaci nieco ponad 240 tys. zł.
Decyzję o sprzedaży Instytutowi zabytkowych budynków w pruskich koszarach poprzedziła burzliwa dyskusja. Radni chcieli wiedzieć, czy IP, w którym pracuje 23 osób, podoła remontom niszczejących od lat obiektów, czy ma na to środki i co zamierza w tych budynkach zorganizować.
Szef IP Jerzy Kiełbik przyznawał, że liczy na wsparcie finansowe od resortu kultury. Poinformował, że założył na remont i uruchomienie obiektów w budynkach pokoszarowych 8 lat, ale - jak zastrzegał - ma nadzieję, że będzie to możliwe wcześniej. Zapowiedział też zorganizowanie w nowych obiektach stałej wystawy, która będzie dotyczyła lokalnej historii.
— Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom, i działaniom miasta ten obszar zyska nowy wymiar. Tak się stało w innych miastach — argumentował.
Kiełbik przyznawał, że podjęcie się rewitalizacji i dostosowania do celów prezentowania wystaw dwóch budynków będzie wymagało zatrudnienia nowych osób i zwiększenia budżetu na bieżącą działalność Instytutu.
W uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Olsztyna o sprzedaży dwóch pokoszarowych budynków IP czytamy, że "Olsztyn zyska nowoczesną placówkę, której podstawowym celem działalności będzie opowieść o jego przeszłości. Dodatkowo placówka taka będzie miała zadania integrujące mieszkańców, poprzez angażowanie ich w swoją działalność".
W ocenie miasta drugim, długofalowym efektem funkcjonowania nowej przestrzeni kulturalnej na mapie Olsztyna, będzie "pobudzenie rozwoju rewitalizowanych Koszar Dragonów".
— Miasto Olsztyn zyska nie tylko nową przestrzeń kulturalną, pełniącą w znacznym stopniu funkcję muzeum miejskiego, ale również poczyni krok w kierunku rozwoju i integracji swoich mieszkańców, szczególnie w obszarze Zatorza —napisano.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez