Pieniądze z KPO trafią do Ostródy

2025-03-07 11:45:02(ost. akt: 2025-03-07 12:10:07)

Autor zdjęcia: arch. PWiK

Kolejnych sześć samorządów dzięki pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego skorzysta z wartego 40 mld złotych programu w ramach KPO. Wśród nich Ostróda! Otrzyma 5,8 mln złotych.
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Ostródzie (5,8 mln zł), rekultywacja centrum miasta Szczytno (18 mln zł), nowe chodniki w powiecie golubsko-dobrzyńskim (0,6 mln zł) - między innymi te projekty doczekają się realizacji dzięki umowom pożyczek na zieloną transformację miast ze środków KPO, podpisanym przez gminy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

W uroczystości zawierania umów pomiędzy BGK a przedstawicielami sześciu Jednostek Samorządu Terytorialnego z całej Polski uczestniczył wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Jako rząd postawiliśmy sobie za punkt honoru odblokowanie środków z KPO, gdyż wiedzieliśmy, jakie znaczenie mają one dla rozwoju gospodarczego naszego kraju. Teraz bardzo ważne jest, aby te gigantyczne środki mądrze i dobrze zainwestować: a rozumiem przez to wspólnoty i samorządy, które najlepiej znają oraz rozwiązują potrzeby lokalnych społeczności” - powiedział wicepremier.

Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast to największy projekt adresowany do samorządów w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) - pula środków wynosi aż 40 mld zł. Jego podstawowym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców miast i miasteczek.

„Cieszymy się, że pieniądze z KPO zostały przeznaczone na usuwanie realnych przeszkód na drodze do zrównoważonego rozwoju wspieranych miejscowości. Zielona transformacja miast wiąże się także z dużą społeczną odpowiedzialnością. Każda inwestycja ma sprzyjać integracji i większemu zaangażowaniu lokalnej społeczności w taki sposób, by stać się impulsem do lokalnego wzrostu gospodarczego” - wyjaśniała prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK.

Do BGK wpłynęło już ponad 1200 wniosków o pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast, o łącznej wartości przekraczającej 6,4 mld zł. Złożyło je ponad 270 różnych podmiotów.
„Polacy znają BGK z zaangażowania w olbrzymie, wielomiliardowe inwestycje - natomiast w ramach tego programu koncentrujemy się na projektach mniejszych, jednak szalenie istotnych z punktu widzenia jakości oraz bezpieczeństwa życia milionów Polaków mieszkających niekoniecznie w największych metropoliach” - wyjaśniała prof. Marta Postuła.

Zielone pożyczki dla JST w ramach KPO to kolejna z wielu inicjatyw BGK. Jego przedstawiciele przypominają, że co piąta złotówka finansowania udzielonego przez BGK trafia do sektora samorządów i ich spółek, zaś blisko 1/4 bankowego finansowania potrzeb JST pochodzi właśnie z BGK.
Źródło: PAP Media Room