Koncert „Być Kobietą” z okazji 100-lecia kobiet w Policji i Dnia Kobiet

2025-03-06 15:34:23(ost. akt: 2025-03-06 15:36:42)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Dzień Kobiet w garnizonie warmińsko-mazurskim od zawsze był dniem wyjątkowym. Tegoroczny był wyjątkowy podwójnie, ze względu na jubileusz 100-lecia kobiet w Policji. Z tej okazji w Auli im. Anny Wasilewskiej odbył się wyjątkowy koncert z udziałem kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie na czele z insp. Mirosławem Elszkowskim oraz zaproszonych gości. Aktualnie w garnizonie warmińsko-mazurskim pełni służbę 697 policjantek i pracuje 684 kobiet. Wszystkie wykonują niezwykle ważne zadania na rzecz bezpieczeństwa naszych mieszkańców.
100 lat kobiet w Policji

Policja kobieca w Polsce powstała w 1925 roku, choć Policja Państwowa funkcjonowała od 1919 roku. Dokładnie 26 lutego Minister Spraw Wewnętrznych Cyryl Ratajski zarządził jej utworzenie, a 15 kwietnia ruszył kurs dla 30 kobiet – głównie nauczycielek, pielęgniarek i urzędniczek. Decyzja ta była odpowiedzią na rosnącą liczbę przestępstw przeciwko kobietom i dzieciom oraz potrzebę stworzenia specjalnych jednostek do walki z handlem ludźmi i prostytucją. Dowódcą kompani szkoleniowej pierwszego kursu, a potem struktur kobiecych w Policji Państwowej została Stanisława Filipina Paleolog. Służba kobiet w policji różniła się od męskiej. Policjantki działały w środowiskach sutenerów i domów publicznych, a także prowadziły pracę wychowawczą, lepiej rozumiejąc problemy młodzieży, dzieci i kobiet.

W 1935 roku podjęto znaczące kroki w celu formalnego włączenia kobiet do Policji Państwowej, co było przełomem w tamtych czasach. Od 1935 roku Paleolog kierowała nowo utworzonym Referatem Policji Kobiecej w Centralnej Służbie Śledczej. Służba polskich policjantek wiele razy była bardzo wysoko oceniana zarówno w kraju, jak i za granicą oraz uznawana za wzorzec godny naśladowania.

Wybuch II Wojny Światowej przerwał rozwój kobiecej służby w Policji – wiele funkcjonariuszek zginęło, a po wojnie w Milicji Obywatelskiej kobiety długo nie odgrywały znaczącej roli. Od lat 60. XX wieku zaczęły wracać, głównie do administracji, dochodzeń i prewencji nieletnich.

Obecnie kobiety stanowią około 20% funkcjonariuszy polskiej Policji, a ich liczba systematycznie rośnie. Pełnią funkcje w niemal wszystkich pionach – od prewencji, przez kryminalistykę, aż po kontrterroryzm. Coraz więcej kobiet awansuje także na wysokie stanowiska kierownicze. Szczególnie należy podkreślić ich kompetencje, szczególnie tam, gdzie potrzebna jest empatia i zrozumienie.

Polskie policjantki mogą być dumne z noszenia munduru.

„Być Kobietą” – wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu

W czwartek (06.03.2025) w Auli im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia kobiet w Policji i Dnia Kobiet. W wydarzeniu wzięło udział ścisłe kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie na czele z insp. Mirosławem Elszkowskim, komendanci miejscy i powiatowi jednostek w regionie, naczelnicy wydziałów oraz zaproszeni goście, a wśród nich: Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz przedstawiciele związków zawodowych. W tym wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Pań, które obchodziły swoje święto z elegancją i wdziękiem. Już przy wejściu na sale czekała na nich miła niespodzianka. Panie uczestniczące w koncercie otrzymały kwiaty i przyjęły serdeczne życzenia od insp. Mirosława Elszkowskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie oraz mł. insp. Sławomira Koniuszego Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie.

Koncert dedykowany wszystkim paniom pełniącym służbę i pracującym w warmińsko-mazurskiej Policji. Był wyjątkowym wyrazem uznania dla ich codziennej służby i pracy, a także okazją do świętowania w muzycznej atmosferze. Specjalnie na tą okazję Chór Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego przygotował wyjątkowy repertuar rozrywkowy poprzedzony introdukcją. Podczas uroczystości nie zabrakło także ciekawostek dotyczących historii kobiecej policji na przestrzeni wieku, krótkiego filmów o tym co same policjantki myślą o służbie w Policji, a także jak widziana jest ich praca z perspektywy ich kolegów i przełożonych. Lektor uroczystości przygotował także zarys wybranych spraw i interwencji przeprowadzonych przez policjantki z garnizonu warmińsko-mazurskiego. W ten sposób pokazując, że na przestrzeni lat zmienił się obraz policjantek, które obecnie niejednokrotnie zajmują się rozwiązywaniem trudnych i skomplikowanych spraw kryminalnych czy zgodnie z policyjnym mottem „Pomagamy i Chronimy” ratują ludzkie życie.

Po przywitaniu gości głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Mirosław Elszkowski:

Prawie 80% pracowników cywilnych to kobiety, 21% policjantów to funkcjonariuszki Policji. Jak sto lat temu, pierwszy raz 30 Pań zdecydowało się zostać policjantkami, z Panią Paeolog na czele – czasy były trudne i pełne wyzwań. Dziś po tych stu latach nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez kobiet w służbie.

Podczas uroczystości do uczestników zwrócił się Radosław Król Wojewoda Warmińsko-Mazurski:

Życzę Wam w codziennej drodze, bez względu na to, jaka byłaby służba to żebyście pamiętali, że trzeba wrócić do domu. Przede wszystkim życzę Wam zdrowia w codziennej służbie, życzę życia pełnego uśmiechu.

Do życzeń i gratulacji przyłączył się także mł. insp. Sławomir Koniuszy Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie:

Rozwikłać Was się nie da, trzeba Was wielbić. Ja się Wam wszystkim mocno kłaniam i ciesze się niezmiernie z tego powodu, że mogę być współorganizatorem uroczystości.

Wydarzenie uświetniła przygotowana wystawa fotograficzna ukazująca portrety Pań pełniących służbę i pracujących w garnizonie warmińsko-mazurskim.

Kobiety w Policji na Warmii i Mazurach

Dziś widok kobiety w mundurze policyjnym nie dziwi już nikogo, a kobiet w naszej formacji jest coraz więcej. W garnizonie warmińsko-mazurskich służy i pracuje łącznie 1381 kobiet, z czego 697 jest policjantkami, a 684 pracownika cywilnymi. Policjanci z Warmii i Mazur można spotkać w każdym pionie Policji. Ponad 400 kobiet pełni służbę w pionie prewencji. Blisko 250 funkcjonariuszek wykonuje swoje obowiązki w służbie kryminalnej. Z kolei w służbie wspomagającej pozostaje 36 policjantek.

Obchody tej wyjątkowej rocznicy przypominają, że Policja to nie tylko mundur i rygor, ale również odwaga, empatia i wrażliwość – wartości, które kobiety wnosiły i nadal wnoszą do służby.

(aj)