Władze Olsztyna konsultują poszerzenie granic. "Historyczny moment"

2025-02-24 14:35:00(ost. akt: 2025-02-24 14:45:45)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Od 24 lutego do 9 marca mieszkańcy Olsztyna będą mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących zmiany granic miasta. Zgodę na ich przeprowadzenie wyrazili radni, mimo sprzeciwu gminy Purda i powiatu olsztyńskiego.
Poznanie opinii mieszkańców dotyczącej zmiany granic miasta Olsztyna - to cel ogłoszonych właśnie konsultacji społecznych.

— Silny Olsztyn to silny region. Poszerzenie granic to większe możliwości rozwoju, nowe miejsca pracy i lepsza infrastruktura. To konkretne inwestycje w drogi, komunikację i usługi publiczne — twierdzi Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna.

Chodzi o tereny pomiędzy obecną południową granicą Olsztyna a obwodnicą, będący obecnie w administracji gminy Purda. To około 235 ha, których właścicielem jest w większości Skarb Państwa (175,59 ha – 74,59 procent) oraz ROD „Krokus” (37,1 ha). Gmina Purda jest właścicielem 1,59 procent tego terenu, czyli 3,73 ha, na które w dużej mierze składają się drogi gminne. Tereny one funkcjonalnie związane z miastem i bezpośrednio z nim sąsiadują. Według projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, wyłożonego do publicznego wglądu w styczniu 2025 roku, na tym terenie miałyby powstać m.in. obszary przemysłu, usług, handlu wielkopowierzchniowego składów i magazynów.

— To historyczny moment dla Olsztyna i jego mieszkańców. Każdy głos ma znaczenie. To my decydujemy o przyszłości miasta i regionu – warto wziąć sprawy w swoje ręce i opowiedzieć się za rozwojem Olsztyna! — mówi prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.

Konsultacje społeczne właśnie się rozpoczęły i potrwają do 9 marca. Ich celem jest poznanie opinii mieszkańców na temat zmiany granic miasta. Uprawnieni do udziału są wszyscy mieszkańcy Olsztyna.

— To naturalny kierunek rozwoju, który musimy obrać jako stolica regionu. Jesteśmy kołem zamachowym całego województwa, siedzibą najważniejszych instytucji administracyjnych, w tym sądów, jednostek służby zdrowia, placówek edukacyjnych, szkół wyższych i wielu innych instytucji. Potrzebujemy terenów, aby spełniać swoje funkcje aglomeracyjne i prorozwojowe. Dzisiaj rozpoczynamy proces, który potrwa przez najbliższe miesiące. To czas rozmów, dialogu i uzgodnień, które będą miały wpływ na ostateczną decyzję — twierdzi prezydent Olsztyna.

Do rozpoczętych konsultacji odniosło się m.in. sołectwo Szczęsne z gminy Purda.

— Z przykrością stwierdzam, że Olsztyn uruchomił tryby konsultacji społecznych. Przedmiotem ich jest zabranie gmina Purda obszaru 235 hektarów leżących w obrębie Sołectwo Stary Olsztyn. Szanowny Panie Robert Szewczyk Prezydent Olsztyna tym posunięciem pozbawia Pan naszą piękną gminę szans na rozwój. My również w perspektywie mamy do zrealizowania dużo niezbędnych inwestycji — stwierdził Andrzej Sienkiewicz, sołtys Szczęsnego.

Z działaniami władz Olsztyna nie zgadza się gmina Purda, która zaskarżyła uchwałę Rady Miasta Olsztyna w sprawie „przystąpienia do procesu zmiany granic administracyjnych miasta”. Pismo w tej sprawie wysłano do wojewody warmińsko-mazurskiego.

— W pierwszej kolejności Rada Miasta Olsztyna powinna podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia woli zmiany granic administracyjnych miasta i ewentualnie upoważnić prezydenta Olsztyna do jej wykonania — twierdzi Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda. — Dopiero wtedy, zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, prezydent miasta miałby prawo poinformować gminę, której obszar ma być objęty wnioskiem o zmianę granic, o podjęciu przez radę miasta uchwały inicjującej postępowanie w tym zakresie i wskazanie na konieczność podjęcia działań w celu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami.

Zdaniem Teresy Chrostowskiej żaden przepis w polskim prawodawstwie nie daje prezydentowi miasta uprawnień do wszczęcia postępowania w sprawie zmiany granic.

Skarga dotyczy uchwały rady miasta, która została przegłosowana na styczniowej sesji. Radni zdecydowali wtedy o „przystąpieniu do procesu zmiany granic administracyjnych miasta”. Jednocześnie zgodzili się na przeprowadzenie konsultacji wśród mieszkańców Olsztyna. Potrwają one od 24 lutego do 9 marca.
Uchwałę radnych Olsztyna do wojewody zaskarżył również powiat olsztyński.

Forma konsultacji
Elektroniczna i papierowa. Formularz można wypełnić:
- na stronie internetowej wybieram.olsztyn.eu
- podczas spotkania z mieszkańcami lub przynieść wydrukowaną i podpisaną ankietę do Urzędu Miasta Olsztyna.

GS