Jak efektywnie ogrzać dom piecem zgazowującym drewno?

2025-02-18 21:36:46(ost. akt: 2025-02-18 21:36:43)   Artykuł sponsorowany
Ogrzewanie domu w sezonie zimowym to nieodzowna część życia każdego z posiadaczy domu. Niezwykle istotne w tym przypadku jest oczywiście to, by robić to efektywnie i ekonomicznie, a więc minimalizując w skuteczny sposób koszty. Dzięki stałemu rozwojowi technologii konsumenci mogą modernizować swoje systemy grzewcze lub projektować te nowe, zgodnie z ekologicznym i ekonomicznym podejściem.
Jednym z niezwykle efektywnych energetycznie pieców jest piec na drewno, który nie tylko je spala, ale także zgazowuje, o czym napiszemy nieco później, w dalszej części tego artykułu. Piec zgazowujący drewno to konstrukcja i technologia, która jest w stanie w maksymalny sposób wykorzystać energię zawierającą się w paliwie, jakim jest drewno.

Jak działa piec zgazowujący drewno?

Piec zgazowujący drewno, np. marki Defro, to zaawansowana konstrukcja, która należy do najwyższej, 5 klasy pieców. Są niezwykle ekologiczne i energooszczędne ze względu na proces spalania drewna. Wydajność energetyczna tego rodzaju pieców sięga nawet 90% (co z kolei jest jednym z wymogów w celu zakwalifikowania pieca do klasy 5 - minimalna wydajność 88%).

W jaki więc sposób działa piec zgazowujący drewno? W jaki sposób osiąga taką wydajność energetyczną? Proces zgazowania drewna, choć brzmi dość tajemniczo, jest niezwykle prosty. Umieszczone drewno w takim piecu jest podgrzewane, przez co nie spala się w sposób taki, jak większość z nas zna. Co istotne w tej części procesu udział tlenu jest znikomy. W związku z tym, zamiast typowego spalania drewno emituje gaz drzewny, którego skład to głównie metan, wodór oraz tlenek węgla. Dopiero po wytworzeniu się tego gazu, przemieszcza się on w dolną część pieca, gdzie ma dostęp do dużej ilości tlenu, tam dochodzi do spalenia tego gazu. Proces ten wytwarza ogromne ilości ciepła, które wpływają na to, że tego rodzaju piece posiadają wysoką efektywność energetyczną.

Jakiego drewna używać do pieca zgazowującego drewno?

Jednym z istotnych aspektów efektywnego użytkowania pieca zgazowującego drewno, jest wykorzystanie odpowiedniego paliwa. W tym przypadku paliwem jest oczywiście drewno, tylko jakie to drewno powinno być?

Pierwszym podstawowym warunkiem drewna na opał jest jego wilgotność. Drewno powinno być sezonowane, czyli poddane prostemu procesowi obniżenia jego wilgotności do poziomu równego, lub mniejszego niż 20%. Najlepsze drewno opałowe, to drewno z drzew liściastych, ze względu na to, że pali się ono równomiernie i spokojnie. Najlepsze gatunki drzew, z jakich pozyskuje się drewno na opał to grab, jesion, dąb oraz brzoza. Drewno o wilgotności poniżej 20% daje możliwość najlepszego wykorzystania mocy oraz sprawności pieca na drewno.
Jaki piec zgazowujący drewno wybrać do swojego domu?
Wybór odpowiedniego pieca zależy oczywiście od wielu czynników, jednak najważniejszym jest powierzchnia domu, który ma być ogrzewany przez taki piec. Przybliżone wyliczenia możemy przeprowadzić sami lub zlecić je dla specjalisty, który wykona odpowiedni audyt.

Jedną z ciekawszych propozycji na rynku, jeśli chodzi o piece zgazowujące drewno, jest piec Defro Optima HG. Jest on dostępny u tego producenta w trzech różnych wariantach mocy, 19 kW, 25 kW oraz 32 kW. Został zaklasyfikowany do klasy 5 pieców, dzięki czemu możemy liczyć na dofinansowanie do zakupu tego pieca. Piec ten posiada wbudowany wentylator wyciągowy, który zapobiega cofaniu się dymu do wnętrza kotłowni. Dotykowy, nowoczesny sterownik, pozwala na intuicyjne i łatwe sterowanie. Wymiennik tego pieca wykonano z blachy kotłowej o grubości od 6 do 8 milimetrów, posiadającej odpowiednie atesty. Dwie komory w piecu, z czego jedna służy jako zasobnik, druga jako komora spalania i zgazowania, a także popielnika. Ruszt pomiędzy w znacznym stopniu ułatwia użytkownikowi usuwanie pozostałości po procesie spalania.

Piec zgazowujący drewno to rozwiązanie przede wszystkim ekologiczne i energooszczędne, dzięki któremu w skuteczny sposób będziemy mogli ogrzać nasz dom, nie ponosząc przy tym ogromnych kosztów. Efektywność energetyczna tego pieca pozwala na jak najlepsze wykorzystanie kaloryczności paliwa w postaci drewna opałowego.