Czego boją się młodzi ludzie w Internecie?
2025-02-13 10:51:29(ost. akt: 2025-02-13 10:55:20)
Hejt, stalking i publikowanie treści bez zgody to zjawiska, które nastolatkowie wskazują jako najpoważniejsze zagrożenia w sieci. Co istotne, jedynie jeden procent badanych uważa, że internet jest całkowicie bezpieczny.
Wyzwania, z jakimi mierzą się młodzi użytkownicy internetu, były przedmiotem badań przeprowadzonych na zlecenie Rzeczniczki Praw Dziecka. Wyniki wskazują, że jedynie jeden procent respondentów nie dostrzega zagrożeń w sieci. Hejt został uznany za najbardziej szkodliwe zjawisko przez 84 proc. uczestników badania, 77 proc. wskazało stalking, a 74 proc. publikowanie treści bez zgody przedstawionej osoby.
Ekspertka w dziedzinie bezpieczeństwa dzieci w internecie, psycholożka i psychoterapeutka Marta Wojtas, zwraca uwagę, że wyniki badań potwierdzają alarmującą skalę zagrożeń. - Bardzo wysokie odsetki odpowiedzi dotyczące cyberprzemocy i hejtu pokazują, że konieczne jest podjęcie działań mających na celu ich ograniczenie - mówi Interii.
Psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazuje na rolę Poradni Dziecko, prowadzonej przez organizację. - Trafiają tam osoby dotknięte nie tylko zagrożeniami w sieci, ale także doświadczeniem krzywdzenia seksualnego online, kontaktem ze szkodliwymi treściami czy podejmowaniem ryzykownych zachowań seksualnych - podkreśla. Dodaje, że kluczową rolę w takich sytuacjach odgrywa dorosły, który wspiera dziecko i reaguje na niepokojące sygnały.
Analiza badania RPD uwzględnia również podział na płeć. Według 85 proc. respondentów dziewczęta częściej natrafiają na niepokojące treści (w porównaniu do 77 proc. chłopców). Uczniowie szkół ponadpodstawowych (86 proc.) są bardziej narażeni na zagrożenia w sieci niż uczniowie szkół podstawowych (75 proc.).
Chłopcy jako największe zagrożenia wskazują włamanie na profil (73 proc. vs. 64 proc.) oraz oszustwa internetowe (71 proc. vs. 62 proc.), natomiast dziewczęta częściej wskazują na hejt (90 proc. vs. 78 proc.) oraz tworzenie i przerabianie zdjęć przy użyciu AI (55 proc. vs. 48 proc.).
Z badania wynika również, że 44 proc. młodzieży deklaruje, że zawsze lub prawie zawsze ma osobę, do której może zwrócić się w przypadku zagrożenia w sieci. Jednocześnie brakuje im wiedzy na temat sposobów radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami – niemal 20 proc. nastolatków chciałoby uczestniczyć w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w internecie.
Badanie przeprowadziła agencja badawcza PBS Sp. z o.o. na zlecenie RPD w dniach 23.10 - 06.12.2024 r. na ogólnopolskiej próbie N=1604 uczniów w wieku 12-17 lat, z wykorzystaniem techniki audio-CASI.
źródło: Interia
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)