Czas na głos mieszkańców

2025-02-03 09:34:09(ost. akt: 2025-02-03 09:36:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Władze Olsztyna szykują się do konsultacji społecznych w sprawie poszerzenia granic miasta kosztem gminy Purda. Władze tej gminy też nie próżnują.
W trakcie planowanych konsultacji społecznych mieszkańcy Olsztyna będą mieli możliwość wypowiedzenia się, czy popierają pomysł poszerzenia granic miasta o tereny znajdujące się w gminie Purda. Znane są już ich terminy. Potrwają od 24 lutego do 9 marca.

— Udział w konsultacjach będzie polegał na wydaniu opinii w formie odpowiedzi na pytanie: „Czy jesteś za zmianą granic miasta Olsztyna polegającą na włączeniu do obszaru miasta części obszaru gminy Purda, położonego w otoczeniu wsi Stary Olsztyn o łącznej powierzchni 234,6834 ha?” poprzez umieszczenie na ankiecie konsultacyjnej znaku „X” w odpowiedniej rubryce: „Jestem za”, „Jestem przeciw”, „Wstrzymuję się od głosu” — informuje Tomasz Głażewski, przewodniczący komisji inwestycji i rozwoju rady miasta.

Planowane konsultacje przeprowadza zostaną na kilka sposobów. To przede wszystkim spotkanie z mieszkańcami, ci będą mieli możliwość wypełnienia ankiet elektronicznej i papierowej. Tę ostatnią będzie można złożyć w ratuszu.

Konsultacje czy referendum
Nie próżnują także władze gminy Purda.

— Zastanawiamy się, czy zamiast konsultacji społecznych, które oznaczają spotkania z mieszkańcami nie zorganizować referendum, w którym wyniku będą znane tak naprawdę bardzo szybko — mówi Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda. — W tej sprawie spotykamy się w sobotę z mieszkańcami. Decyzja w tej sprawie zapadnie być może w poniedziałek.

Ze swojej strony, prezydent Olsztyna Robert Szewczyk, w mediach społecznościowych przekonuje mieszkańców Starego Olsztyna, korzyściami wynikającymi z bycia w granicach miasta.

— Poszerzenie granic Olsztyna to temat, który wywołuje dużo niepotrzebnych emocji — mówi prezydent Szewczyk. — Zwłaszcza wśród mieszkańców Starego Olsztyna. W rzeczywistości już teraz jesteście częścią życia naszego miasta. To tutaj robicie zakupy, wasze dzieci uczęszczają do szkół, korzystacie z miejskich wydarzeń kulturalnych, sportowych, rozrywkowych, kino, teatr, koncerty. Ta zmiana przypieczętuje formalnie to, co jest faktem od dawna: jesteście mieszkańcami Olsztyna. Włączenie was do granic miasta otwiera przed wami nowe perspektywy.

Mieszkańcy Starego Miasta mają swoje zdanie na temat wchłonięcia ich do granic Olsztyna.

— "Dzięki wspólnej pracy, funduszom sołeckim i inwestycjom gminnym nasza wieś stale się rozwija, a jej mieszkańcom żyje się co raz lepiej "— napisali w swoim stanowisku. — "Dysponujemy fajnym terenem rekreacyjnym - boiskiem, placem zabaw, grzybkiem, z którego korzystają także mieszkańcy Olsztyna."

Ich zdaniem, podjęcie tej uchwały ("w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do procesu zmiany granic administracyjnych miasta Olsztyna” i wdrożenie prac nad zmianą przebiegu granic administracyjnych oznacza dla nich tylko jedno- zawieszenie i brak rozwoju.

— "I to nie tylko w czasie trwania tej procedury, ale również długo po jej realizacji. Dla miasta Olsztyna nigdy nie będziemy priorytetem. Łatwo jest składać obietnice na filmikach publikowanych w mediach społecznościowych. Zdecydowanie trudniej jest je zrealizować, zwłaszcza, że Olsztyn ma wiele potrzeb, a na miejskie inwestycje czekają znacznie większe osiedla" — twierdzą mieszkańcy Starego Olsztyna.

O co chodzi?
Przypomnijmy, że władze Olsztyna chcą przyłączyć w granice miasta teren o powierzchni kilkuset hektarów. Chodzi o grunty pomiędzy obecną południową granicą Olsztyna a obwodnicą, będący obecnie w administracji gminy Purda. To około 235 ha, których właścicielem jest w większości Skarb Państwa (175,59 ha – 74,59 proc.) oraz ROD „Krokus” (37,1 ha). Gmina Purda jest właścicielem 1,59 proc. tego terenu, czyli 3,73 ha.

W planach miasta jest zagospodarowanie tych terenów m.in. pod budowę miasteczka prawnego, gdzie miałyby się znaleźć siedziby m.in. sądów, prokuratury, aresztu śledczego i komendy policji. Jednak zdecydowana większość gruntów miasto chce przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową.

Z drugiej strony władze gminy Purda podkreślają, że są to jedyne tereny inwestycyjne, z których to ona mogłaby mieć korzyść. Gotowy jest już plan zagospodarowania, zgodnie z którym mają znaleźć się tam m.in. nieuciążliwe usługi.

Procedura zmiany granic Olsztyna będzie realizowana zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami Rada Miasta podejmie decyzję dotyczącą wystąpienia z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody warmińsko-mazurskiego o zmianę granic miasta. Ostateczną decyzję o wydaniu zgody na zmianę granic lub jej braku podejmie Rada Ministrów. Granice Olsztyna ostatni raz były rozszerzane w 1988 roku.

Grzegorz Szydłowski