Biblia z wpisem Gustawa Gizewiusza ostródzkim muzeum

2025-02-02 10:00:30(ost. akt: 2025-01-31 15:04:28)
Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie przekazało swój najcenniejszy skarb Muzeum w Ostródzie. Tam więcej osób będzie mogło go obejrzeć. A jest ku temu znakomita okazja.
Dyrektor LO Piotr Patejuk podpisał z dr. Adamem Marzewskim, dyrektorem Muzeum w Ostródzie, umowę wypożyczenia największego skarbu znajdującego się w zasobach biblioteki w Liceum, a mianowicie egzemplarza Biblii w języku polskim z 1838 roku z własnoręcznym wpisem Gustawa Gizewiusza.

To Pismo Święte będzie elementem nowej wystawy muzealnej dotyczącej historii Ostródy, której uroczyste otwarcie nastąpi 4 lutego.

Gustaw Herman Marcin Gizewiusz był duchownym ewangelickim i działaczem społeczno-narodowym, wydawcą i folklorystą. Urodził się w Piszu w 1810 roku. W 1828 roku ukończył gimnazjum w Ełku.

Odbywał tam zajęcia z języka polskiego. Następnie studiował teologię ewangelicką na uniwersytecie w Królewcu oraz w jego ramach w Seminarium Polskim. W 1835 roku rozpoczął pracę jako polsko-ewangelicki kaznodzieja w Ostródzie i rozwinął swoją wszechstronną działalność w obronie Mazurów.

W swoich publikacjach występował przeciwko germanizacji. Gizewiusz stał przede wszystkim na stanowisku utrzymania języka polskiego w szkołach. W tym celu starał się wydawać książki w języku polskim, jak podręcznik pt. "Przyjaciel młodzieży". W 1842 roku założył pierwsze polskie czasopisma dla Mazur — "Przyjaciel Ludu Łecki". W wolnym czasie spisywał pieśni ludu mazurskiego, które włączono później do "Dzieł Wszystkich" autorstwa Oskara Kolberga.

W trakcie swojej pracy utrzymywał kontakty ze środowiskami patriotycznymi w innych częściach ziem polskich, a także w Czechach i na Łużycach. Kandydował również w 1848 roku do berlińskiego parlamentu, jako przedstawiciel społeczności polskiej. Jednak zmarł w dniu wyborów.

Został w Ostródzie do końca swoich dni. Został pochowany na cmentarzu Polska Górka w Ostródzie. W 1948 roku, w setną rocznicę jego śmierci, z inicjatywy działacza społecznego Oskara Maczkowskiego odsłonięto na cmentarzu płytę nagrobną poświęconą Gizewiuszowi. W tym samym miejscu w 1979 roku ustawiono pomnik, wykonany przez olsztyńskiego rzeźbiarza, Wiesława Kaczmarka.

Gustaw Gizewiusz jest patronem wielu ulic, a także szkół w regionie, m.in.: II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ostródzie i jednym z patronów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu.

W 2000 oku ukazała się drukiem kluczowa pozycja Gizewiusza "Pieśni ludu znad górnej Drwęcy w parafiach Ostródskiej i Kraplewskiej zbierane w 1836 do 1840-go roku przez X.G.G" z fotokopiami rękopisu. Pozycję przygotował do druku, zredagował i opatrzył komentarzem badacz i popularyzator kultury Warmii i Mazur Władysław Ogrodziński, wspólnie z Zenoną Rondomańską.

bcl