Przełom w walce z rakiem piersi

2025-01-26 11:08:37(ost. akt: 2025-01-26 11:17:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign ogłosili opracowanie innowacyjnej metody leczenia raka piersi. Wyniki pierwszych testów są obiecujące – pojedyncza dawka nowego leku wykazała zdolność do znaczącego zmniejszania, a nawet całkowitego eliminowania guzów. Co istotne, efektywność terapii nie zależy od wielkości guza, co podkreślają badacze.
Rak piersi pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów nowotworowych u kobiet na całym świecie, pomimo postępów w medycynie. Naukowcy nieustannie poszukują skuteczniejszych metod leczenia, a wyniki najnowszych badań otwierają nowe możliwości w tej dziedzinie.

Nowa terapia opiera się na substancji chemicznej o nazwie ErSO-TFPy, będącej udoskonaloną wersją wcześniej opracowanego związku – ErSO. Pierwsza wersja leku wykazywała skuteczność w niszczeniu komórek raka piersi, jednak wywoływała niepożądane skutki uboczne. ErSO-TFPy, jak wykazały najnowsze badania, jest zarówno skuteczna, jak i bezpieczna.

W testach na zwierzętach – w tym na myszach, szczurach i psach rasy beagle – lek nie tylko likwidował guzy, ale również był dobrze tolerowany. Co więcej, podczas badań zmniejszono także przeszczepione ludzkie guzy piersi różnego pochodzenia genetycznego u myszy.

– Bardzo rzadko zdarza się, aby pojedyncza dawka związku chemicznego powodowała tak wyraźną redukcję guzów, a już całkowita ich eliminacja jest niezwykle wyjątkowa – podkreśla Paul Hergenrother, kierujący badaniami. – Z niecierpliwością czekamy na dalsze postępy w badaniach nad ErSO-TFPy, które mogą zrewolucjonizować leczenie raka piersi – dodaje.

Badania zespołu Hergenrothera zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym ACS Central Science. W artykule zatytułowanym „Pojedyncza dawka małej cząsteczki prowadzi do całkowitej regresji dużych guzów piersi u myszy” naukowcy opisują szczegółowe wyniki eksperymentów.

– Efekt, który zaobserwowaliśmy, jest wyjątkowy. Lek działa skutecznie niezależnie od wielkości guza, umożliwiając eliminację nawet bardzo dużych zmian nowotworowych – wskazują badacze. – Jeśli uda się przełożyć te rezultaty na terapię dla pacjentów onkologicznych, korzyści z takiej innowacji mogą być przełomowe – podsumowują autorzy badań.

Nowa metoda leczenia, jeśli przejdzie kolejne etapy badań i testów klinicznych, może w przyszłości zrewolucjonizować walkę z rakiem piersi i dać nadzieję na skuteczniejszą terapię dla milionów kobiet na całym świecie.

źródło: Interia