Z każdym kolejnym rokiem przybywa osób, które zwracają uwagę na proekologiczne rozwiązania. Wśród nich są także właściciele nieruchomości mieszkalnych, którzy z tego powodu decydują się m.in. na budowę własnej przydomowej oczyszczalni. Czy jest to dobre wyjście, z jakimi korzyściami się wiąże i w jaki sposób podejść do tematu, aby wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami? Wyjaśniamy! W obecnych czasach coraz więcej mówi się o rozwiązaniach przyjaznych naturze. Nie inaczej jest w kontekście własnej nieruchomości i wykorzystywania np. paneli słonecznych, pomp ciepła czy właśnie przydomowych oczyszczalni. Do każdego przypadku warto jednak podchodzić w sposób indywidualne, ponieważ kluczowe znaczenie ma tutaj kontekst. Przyjrzyjmy się dokładnie temu, czy własna oczyszczalnia ścieków to naprawdę tak ekologiczna opcja, jak mówi wielu ekspertów i nie tylko.
Przydomowa oczyszczalnia - na czym polega to rozwiązanie?
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest ta przydomowa oczyszczalnia ścieków. To nic innego jak instalacja o charakterze przepływowym, której zadaniem jest oczyszczenie trafiających do niej ścieków bytowych i nie tylko. Można wymienić kilka rodzajów takich oczyszczalni, w zależności od tego, jaki filtr w nich wykorzystujemy. Najprostsze są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, które potrzebują najwięcej miejsca i dobrych warunków glebowych. Kolejno można wymienić oczyszczalnie z filtrem piaskowym, roślinnym, ale też z osadem czynnym. Najbardziej korzystna i proekologiczna jest oczyszczalnia biologiczna, którą można umieścić nawet na niewielkiej działce. Jakie są największe zalety przydomowych oczyszczalni ścieków?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają wiele niewątpliwych zalet, które sprawiają, że są coraz popularniejszym wyborem. Przede wszystkim są ekologiczne, co oznacza, że oczyszczają ścieki w sposób przyjazny dla środowiska, minimalizując ryzyko zanieczyszczenia gruntu i wód. Są także ekonomiczne, ponieważ ich eksploatacja jest znacznie tańsza od tradycyjnych szamb – nie wymagają częstego wywożenia nieczystości. Dodatkowo, systemy te są wygodne w użytkowaniu, ponieważ działają automatycznie i wymagają jedynie minimalnej obsługi, a w wielu przypadkach są bezobsługowe. Budowa własnej oczyszczalni - dlaczego się opłaca?
Nie sposób nie wspomnieć także o ich opłacalności w kontekście możliwych dopłat z funduszy unijnych i nie tylko. Z pozyskanych w ten sposób środków można sfinansować większość kosztów związanych z budową takiej instalacji. Na przydomowe oczyszczalnie ścieków warto więc patrzeć przez pryzmat długoterminowej inwestycji, która dość szybko się zwróci i to z nawiązką. Nie dość, że można otrzymać pieniądze na ich budowę, to jeszcze nie wymagają wysokich nakładów pracy czy wydatków związanych choćby z częstym opróżnianiem zbiornika. Nie ma więc co zwlekać z podjęciem decyzji o budowie przydomowej oczyszczalni, tylko już dziś zaplanować prace, np. przy współpracy z
Traidenis-Pol, aby móc jak najszybciej cieszyć się nowym i niezwykle opłacalnym rozwiązaniem.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez