Rozpoczęły się ferie zimowe w szkołach. Kiedy uczniowie z Warmii i Mazur rozpoczną labę?
2025-01-20 17:00:15(ost. akt: 2025-01-20 15:00:21)
Rozpoczynają się ferie zimowe w szkołach. Odbędą się w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 18 stycznia a 2 marca.
Od 18 stycznia do 2 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieć ferie od 25 stycznia do 9 lutego.
Od 1 lutego do 16 lutego na feriach przebywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
Ferie dla uczniów z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego potrwają od 15 lutego do 2 marca.
Następna przerwa w nauce w szkołach – na Wielkanoc – przypada od 17 do 22 kwietnia.
Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.
Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą wówczas zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii tej grupie województw przypada na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym – na drugą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów w poszczególnych województwach. Z tej reguły wyłączono są woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są na przełomie stycznia i lutego.
W tym roku po raz ostatni ferie zimowe będą czterech terminach. W roku szkolnym 2025/2026 województwa podzielono nie na cztery tylko na trzy grupy i ustalone zostały trzy terminy odpoczynku dla uczniów w ramach ferii zimowych. Na nowo określone zostały też grupy województw, w których ferie będą w tym samym terminie.
Ponad 4,8 tys. wyjazdów i półkolonii
Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go do kuratorium na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.
Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go do kuratorium na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.
Z danych z bazy wypoczynku prowadzonej przez MEN (stan na 16 stycznia 2025 r.) wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili dotąd 4850 zgłoszeń wypoczynków w czasie tegorocznych ferii zimowych. Do korekty przekazano 382 zgłoszenia, a 450 czeka na zatwierdzenie. Liczba uczestników wypoczynków w kraju, organizowanych poza miejscem zamieszkania, wynosi ponad 90,6 tys. tys. Liczba dzieci wypoczywających na półkoloniach to ponad 80,6 tys., a za granicą – ponad 9,7 tys. Łącznie w zorganizowanym wypoczynku zimowym będzie uczestniczyło ponad 181 tys. dzieci i młodzieży.
Dane te nie są ostateczne dla tegorocznych ferii zimowych. Organizatorzy w dalszym ciągu mogą zgłaszać wypoczynki, które będą organizowane w późniejszych terminach, ze względu na różne terminy ferii w różnych województwach.
Dwutygodniowa zimowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 18 stycznia a 2 marca.
Od 18 stycznia do 2 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego. Uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieć ferie od 25 stycznia do 9 lutego. Od 1 lutego do 16 lutego na feriach przebywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego. Ferie dla uczniów z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego potrwają od 15 lutego do 2 marca.
Pod adresem: https://wypoczynek.men.gov.pl MEN z myślą o rodzicach stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku dzieci i młodzieży. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.
Kurator oświaty umieszcza w bazie wypoczynku tylko takie zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży, który nie jest zamieszczony w bazie wypoczynku, jest organizowany nielegalnie.
PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez