Policjanci przybliżyli tajniki studentom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

2025-01-16 16:00:00(ost. akt: 2025-01-16 15:20:58)

Autor zdjęcia: Policja Warmińsko-Mazurska

Na zaproszenie przedstawicieli Studenckiego Koła Naukowego Kryminologii „Vestigium” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie policjanci i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podzieli się swoją ekspercką wiedzą ze studentami. Zaproszeni prelegenci przybliżyli młodym ludziom specyfikę konkretnych komórek organizacyjnych policji.
Spotkanie odbyło się w środę (15 stycznia) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pierwszy głos zabrał mł. insp. Marek Manista – Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie. W swoim wystąpieniu przybliżył słuchaczom strukturę organizacyjną jednostki oraz zadania poszczególnych zespołów i pracowni badawczych. Omówił także narzędzia, które codziennie wykorzystywane są w obszarze kryminalistyki.

Następnie głos zabrał Radosław Nawotka – Koordynator Zespołu Biologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie. Podczas prezentacji przedstawił specyfikę pracy zespołu oraz wskazał przykłady prowadzonych spraw kryminalnych, których wyjaśnienie było możliwe dzięki przeprowadzonym badaniom genetycznym.

Prelegenci omówili także wymogi stawiane kandydatom do podjęcia służby lub pracy w laboratorium kryminalistycznym oraz procedury wewnętrznego doboru. Przedstawili także możliwości rozwoju zawodowego, które oferuje ta jednostka Policji, w tym proces kształcenia kandydatów na biegłych z danej specjalności kryminalistycznej.

Kolejnym prelegentem był podkom. Tomasz Zieliński z Zespołu ds. Profilaktyki Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Funkcjonariusz omówił strukturę poszczególnych komórek ruchu drogowego i ich zadania. Przedstawił sprzęt wykorzystywany w przeszłości i obecnie przez policjantów drogówki. Zwrócił szczególną uwagę na umiejętność rozumienia przepisów prawa i ich praktycznego wykorzystania w codziennym życiu. Za pomocą narzędzi multimedialnych omówił proces przeprowadzania oględzin wypadku drogowego, którego celem jest obiektywna rekonstrukcja przebiegu zdarzenia. Nie obyło się także bez zagadnień związanych z profilaktyką ruchu drogowego, którą prelegent głównie zajmuje się podczas codziennej służby.

Studenci mogli także zapoznać się ze szczegółami rekrutacji do służby w policji. Każdy chętny mógł porozmawiać z policjantką z Sekcji Doboru i Rezerwy Kadrowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie na temat poszczególnych etapów postępowania kwalifikacyjnego, tajników codziennej służby czy możliwości rozwoju, jakie daje policja.