Renta wdowia w liczbach: Już prawie 5 tys. wniosków złożonych w ZUS na Warmii i Mazurach

2025-01-15 20:00:00(ost. akt: 2025-01-15 14:32:41)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Placówki ZUS oblężone są przez seniorów, którzy chcą składać wnioski o rentę wdowią. Tymczasem na złożenie wniosku jest czas aż do końca lipca. To czy wniosek wpłynie do ZUS dzisiaj, czy za miesiąc - nie ma żadnego znaczenia – renta będzie wypłacana dopiero od lipca.
Już prawie 120,5 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tylko na Warmii i Mazurach wpłynęło ich prawie 5 tys., w tym w Elblągu 1,6 tys., a w Olsztynie ponad 3,3 tys..

— Od nowego roku nasze sale obsługi klientów są pełne seniorów, którzy zupełnie niepotrzebnie tracą czas i nerwy czekając na obsługę przez naszego eksperta. Jeśli komuś się renta wdowia należy to zapewniam, że wniosek złożony dziś po długim oczekiwaniu czy wniosek złożony w maju bez kolejki będzie tak samo rozpatrzony a wysokość przyznanej renty dokładnie taka sama — wyjaśniła Anna Grabowska rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Rzeczniczka apeluje: jeśli nie musisz, nie przychodź do ZUS bo będziesz długo czekać. Przypomina jednocześnie, że renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. własną emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli ktoś do tej pory nie starał się o przyznanie renty rodzinnej powinien teraz to zrobić i dopiero po jej przyznaniu złożyć wniosek o rentę wdowią.

— Te osoby, które złożyły wniosek pomimo tego, że nie mają renty rodzinnej po zmarłym małżonku – dostaną odmowę. Jeżeli ktoś nie ma renty rodzinnej to nie dostanie renty wdowiej. Tylko osoby, które już mają przyznane prawo do renty po zmarłym współmałżonku - dostaną rentę wdowią. Wszyscy inni najpierw powinni wystąpić o rentę rodzinną i dopiero po jej przyznaniu złożyć wniosek o rentę wdowią — dodała Anna Grabowska

Rzeczniczka wyjaśnia, że najprostszym sposobem żeby się upewnić czy komuś renta wdowia przysługuje czy nie - jest skorzystanie z ankiety, która jest dostępna na stronie zus.pl.

Pierwsze pytanie ankiety brzmi: Czy masz prawo, do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?

— Jeżeli ktoś już na to pierwsze pytanie odpowie „nie” - wtedy system uniemożliwi mu dalszy udział w ankiecie a wypełniający dostanie odpowiedź, że nie spełnia warunków, do tego, aby ubiegać się o rentę wdowią — wyjaśnia rzeczniczka

Ile wyniesie renta wdowia?

Wdowy i wdowcy mogą wybrać, czy otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Natomiast od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 do 25 proc. Ten wybór będą mieli też uprawnieni do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.

Wysokość sumy dwóch świadczeń nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do limitu wliczane są również świadczenia z instytucji zagranicznych i inne niż jednorazowe świadczenia oraz dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów.

W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu będzie wyższa od trzykrotności najniższej emerytury, świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia.
Sprawdź na kalkulatorze, skorzystaj z konsultacji lub zadzwoń do ZUS
Poza ankietą Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił także kalkulator, w którym można wyliczyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia. Kalkulator podpowie, który wariant wypłaty będzie korzystniejszy.