Nie będzie szkoły na olsztyńskim Osiedlu Generałów?
2025-01-13 16:01:49(ost. akt: 2025-01-13 14:27:19)
Osiedle Generałów ponownie znalazło się pod lupą olsztyńskich radnych. Jeden z nich wystosował do prezydenta Roberta Szewczyka interpelację odnośnie budowy szkoły podstawowej w tamtejszym rejonie. Szanse na to są jednak praktycznie zerowe. Dlaczego?
Na początku stycznia informowaliśmy o interpelacji radnej miasta Zdzisławy Tołwińskiej (PiS), która przekazała, że miasto "zapomniało" o inwestycjach na Osiedlu Generałów. Pismo dotyczyły ustanowienia przejść dla pieszych przy przedszkolu miejskim na ul. Maczka, braku oświetlenia na ul. Bartąskiej i ul. Srebrnej oraz złego stanu infrastruktury na ul. Langowskiej i Friszke.
Tym razem swój wzrok na Osiedle Generałów zwrócił inny radny Olsztyna z Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Guzek. Wystosował on pismo do prezydenta stolicy Warmii i Mazur Roberta Szewczyka odnośnie wybudowania szkoły podstawowej na terenie osiedla. Kwestia jest bowiem taka, że na wspomnianym osiedlu nie ma żadnej tego typu placówki oświaty. Stwarza to duży logistyczny problem dla rodziców, którzy muszą zapisywać oraz odwozić swoje dzieci do szkół umiejscowionych bliżej Osiedla Generałów.
Według propozycji radnego szkoła podstawowa miałaby powstać przy wspomnianym Przedszkolu Miejskim nr. 5 na ul. Maczka.
Powód budowy nowej szkoły dotyczy nie tylko kwestii logistycznej dla rodziców, ale i demografii.
— Osiedle Generałów, razem z Zaciszem, jest najmłodszym spośród olsztyńskich osiedli, i pomimo niepokojących trendów demograficznych, cały czas prężnie się rozwija. Powstanie szkoły podstawowej na jego terenie zwiększyłoby bezpieczeństwo uczniów i ułatwiło codzienną logistykę ich rodzicom — napisał w interpelacji Krzysztof Guzek.
Inne zdanie na temat demografii ma sam prezydent Robert Szewczyk.
— Obecna sytuacja demograficzna oraz struktura sieci szkół podstawowych na terenie naszego miasta nie uzasadniają budowy nowej placówki oświatowej w tej lokalizacji — przekazał prezydent Olsztyna, który ten fakt poparł liczbami.
— Warto podkreślić, że w 2023 roku liczba dzieci urodzonych i zamieszkałych na terenie miasta wynosiła 918 dzieci, a na przestrzeni 14 lat (od 2010 r. do 2024 r.
- stan na 17.12.2024 r.) zmniejszyła się o 908 osób. Oznacza to, że w nadchodzących latach można spodziewać się dalszego zmniejszania liczby uczniów w szkołach podstawowych — przekazał Robert Szewczyk.
- stan na 17.12.2024 r.) zmniejszyła się o 908 osób. Oznacza to, że w nadchodzących latach można spodziewać się dalszego zmniejszania liczby uczniów w szkołach podstawowych — przekazał Robert Szewczyk.
Według przeprowadzonej przez niego analizy w roku szkolnym 2024/2025 na terenie Olsztyna zameldowanych stale i tymczasowo jest 12.767 dzieci w przedziale wiekowym 7-14 lat. Wyraźny spadek w tej kwestii ma nastąpić w roku szkolnym 2029/2030.
— Prognozowana liczba dzieci w ww. wieku wynosić będzie 10.622,
co oznacza spadek liczby dzieci - na przestrzeni 5 lat - o 2.145 dzieci — poinformował prezydent Olsztyna.
co oznacza spadek liczby dzieci - na przestrzeni 5 lat - o 2.145 dzieci — poinformował prezydent Olsztyna.
Przy PS 5 faktycznie znajduje się dogodna działka, na której mógłby pojawić się budynek szkoły, lecz tutaj też pojawia się problem. Otóż miejsce zaproponowane przez Krzysztofa Guzka nie należy do zasobów miasta.
— Teren w okolicach przedszkola stanowi własność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie — dorzucił do swojej argumentacji prezydent.
Robert Szewczyk zaproponował jednak pewną alternatywę dla rodziców chcących zapisywać lub odprowadzać swoje dzieci do szkół leżących blisko Osiedla Generałów.
— W 2019 roku utworzono Szkołę Podstawową nr 12 w Olsztynie przy ul. Turowskiego 3, co znacząco poprawiło dostępność edukacji w rejonie osiedli Nagórki, Jaroty, Pieczewo. Obecna sieć szkół podstawowych jest wystarczająca, aby sprostać potrzebom mieszkańców, także z uwzględnieniem rozwoju Osiedla Generałów — napisał Robert Szewczyk.
I dodaje: Oczywiście rozumiem, że budowa szkoły w tej lokalizacji mogłaby skrócić drogę uczniów do placówek edukacyjnych oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo. Jednak, biorąc pod uwagę prognozy demograficzne, ograniczenia finansowe miasta oraz brak możliwości realizacji inwestycji na wskazanym terenie niezasadne jest podjęcie decyzji o budowie szkoły podstawowej w tym rejonie. Decyzja o budowie nowej szkoły wiązałaby się z ryzykiem zmniejszenia liczby uczniów w istniejących szkołach zlokalizowanych na pobliskich osiedlach, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do konieczności ich zamykania — tym sposobem Robert Szewczyk przekazał, że władze miasta nie mają zamiaru budować nowej szkoły podstawowej na Osiedlu Generałów.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez