Koszary Dragonów w Olsztynie czekają na nowe życie. Czy znajdzie się odważny inwestor? [ZDJĘCIA]

2025-01-07 15:30:56(ost. akt: 2025-01-07 22:16:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zabytkowy kompleks w pobliżu Koszar Dragonów to wyjątkowe miejsce z ogromnym potencjałem, które może stać się jedną z wizytówek miasta. Niedawno ogłoszony przetarg miał otworzyć szansę na wpisanie się budnku przy ul. Dąbrowskiego w plany jego rewitalizacji. Czy znalazł się inwestor, który nada temu miejscu nowe życie?
Koszary Dragonów to obszar położony u zbiegu ulic Gietkowskiej i Dąbrowskiego. W 2000 r. teren wraz ze znajdującymi się tam budynkami, zajmujący około 11 ha, został wpisane do rejestru zabytków. Ochroną objęto cały zespół historycznej zabudowy, obejmującej łącznie 26 obiektów oraz uzupełniające ją tereny zielone.

Do tej pory powstały różne koncepcje przeprowadzenia rewitalizacji i docelowego przeznaczenia budynków. Z Koszarami Dragonów mieszkańcy, społecznicy oraz artyści przez lata wiązali ogromne nadzieje. Liczyli, że powstanie tam dzielnica kultury i usług, a funkcjonujące lokale będą stanowiły magnes dla olsztynian.

Ustalenia sprzed kilku lat zakładały, że zabytkowa część tego kompleksu, powinna zostać w rękach miasta oraz oferować w przyszłości zakres funkcji od mieszkań na wynajem po warsztaty i galerie artystyczne, puby, restauracje, drobne sklepiki i instytucje publiczne. Dzięki temu miały się one stać tętniącym życiem fragmentem Olsztyna, a nie zamkniętą enklawą lub miejscem wielkopowierzchniowego handlu. Wynajem obiektów zaś miał być prowadzony na przejrzystych zasadach.

Fot. Zbigniew Woźniak

Przypomnijmy, że niedawno miasto zrobiło krok w stronę otwarcia Koszar Dragonów jako tętniącego życiem miejsca w sercu miasta. Pod koniec października 2024 roku została zawarta umowa na projekt zagospodarowania terenu w tym rejonie. Kluczowym zadaniem postawionym przed wykonawcą jest stworzenie nowoczesnej, otwartej przestrzeni. Całość prac będzie realizowana w ścisłej współpracy z lokalną społecznością.

— Projekt zakłada wprowadzenie rozwiązań, które nie tylko ożywią to miejsce, ale również połączą je z ważnymi punktami miasta, takimi jak Stare Miasto czy ścieżki rowerowe i piesze — mówi zastępczyni prezydenta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. — Szczególnie istotne będzie wykorzystanie terenów zielonych i stworzenie przestrzeni kulturalnej, w tym miejsca na wydarzenia plenerowe.

W pierwszym etapie opracowywania dokumentacji wykonawca przeprowadzi konsultacje społeczne. W ich efekcie mają powstać dwa warianty koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych, dziedzińców wraz z układem drogowym oraz podziemnej infrastruktury. Mają też zostać oszacowane koszta realizacji inwestycji.

Fot. Zbigniew Woźniak

W kolejnym kroku zostanie przygotowany projekt oraz uzyskane konieczne uzgodnienia i decyzje. Wykonawca będzie też sprawować nadzór autorski w trakcie realizacji robót.

Dokumentacja ma powstać w 13 miesięcy od podpisania umowy. Całe zadanie ma wartość niemal 600 tys. złotych.

Warto dodać, że poza tym został ogłoszony przetarg na sprzedaż jednej z nieruchomości położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Koszar Dragonów, przy ul. Dąbrowskiego. Obiekt, choć może pełnić funkcję mieszkaniową, będzie musiał ściśle nawiązywać do charakteru koszar i ich otoczenia, co pozwoli na harmonijne wkomponowanie w zrewitalizowaną przestrzeń.

A dokładniej, władze miasta ogłosiły przetarg na sprzedaż Stajni Północnych, zlokalizowanych przy ul. Dąbrowskiego. Nieruchomość obejmuje budynki o numerach 5 i 5b oraz magazyn nr 5a, który ma zostać rozebrany. Całkowita powierzchnia terenu na sprzedaż wynosi 5393 m². Cena wywoławcza tej zabytkowej nieruchomości została ustalona na 8 milionów złotych.

Fot. Zbigniew Woźniak

Jak wynika, że przetargu nowy właściciel będzie zobowiązany do przeprowadzenia remontu budynków nr 5 i 5b, który przywróci ich estetykę oraz historyczny charakter zgodny z pierwotnym wyglądem. Na realizację tych prac przewidziano 5 lat od momentu podpisania aktu notarialnego. Nieruchomość może być przeznaczona na cele kulturalne, administrację publiczną, wystawy i targi, sale audytoryjne i konferencyjne, a także na wielorodzinną zabudowę mieszkaniową.

Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbył się w grudniu 2024 roku. Inwestorzy mieli szansę stać się właścicielami fragmentu olsztyńskiej historii. Ale... jak się okazuje, żaden z nich nie był zainteresowany. 27 grudnia w Biuletynie Informacji Publicznej olsztyńskiego ratusza opublikowano wyniki postępowania. Jak się okazało, nieruchomość wyceniona na 8 mln zł nie wzbudziła zainteresowania – do przetargu nie zgłosił się żaden uczestnik.


UM/ga



Kompleks Koszar Dragonów powstał u zbiegu dzisiejszych ulic Gietkowskiej i Dąbrowskiego. Stanowi interesujący przykład oryginalnego budownictwa wojskowego. W zasadniczej części wzniesiono je w latach 1884-86 dla 10. Wschodniopruskiego Pułku Dragonów Króla Alberta Saskiego, elitarnej formacji kawaleryjskiej, która wcześniej stacjonowała w Metzu.