Zatrucie pokarmowe – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2025-01-03 12:49:30(ost. akt: 2025-01-03 12:51:14)   Artykuł sponsorowany
Zatrucie pokarmowe jest dolegliwością układu pokarmowego o ostrym przebiegu, która ma najczęściej związek ze spożyciem pokarmów zawierających chorobotwórcze wirusy, bakterie lub ich toksyny, ewentualnie pasożyty. Objawy zatrucia pokarmowego trudno przegapić – obejmują m.in. biegunkę, nudności i wymioty, a niekiedy też gorączkę i osłabienie. Co należy wiedzieć o leczeniu zatrucia pokarmowego i działaniach profilaktycznych? Sprawdzamy!

Zatrucie pokarmowe – objawy i przyczyny

Zatrucie pokarmowe to ostra i gwałtowna dolegliwość układu pokarmowego. Najczęściej ma związek ze spożyciem produktów spożywczych, w których znajdowały się chorobotwórcze bakterie (np. Salmonella czy Campylobacter) lub ich toksyny (np. toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany). Może się też pojawić, jeśli w pokarmie znajdowały się pasożyty lub wirusy (np. rotawirus lub enterowirusy), ewentualnie grzyby (mykotoksyny produkowane przez grzyby obecne np. w spleśniałej żywności).

Łatwo o zatrucie pokarmowe, jeśli nie przestrzegamy higieny przechowywania, przygotowywania lub spożywania żywności. Do typowych objawów zatrucia pokarmowego można zaliczyć:

- silny ból brzucha,
- wzdęcia i gazy,
- biegunkę,
- nudności,
- wymioty.

Do wspomnianych objawów czasem dochodzi również osłabienie oraz gorączka, a niekiedy dodatkowo nawet dreszcze.

Jak łagodzić objawy zatrucia pokarmowego? Leczenie

Zatrucie pokarmowe wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, które są nie tylko uciążliwe, ale jednocześnie bardzo obciążające dla organizmu. Problemy układu pokarmowego, takie jak wymioty czy biegunka, mogą przykładowo szybko doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, dlatego należy przy niepokojących objawach działać jak najszybciej i w odpowiedni sposób.

Jak leczyć zatrucie pokarmowe? W przypadku uciążliwych gazów mogą pomóc zioła, w tym np. koper włoski. Na bóle brzucha i problemy trawienne może pomóc natomiast mięta lub melisa. Przy zatruciu pokarmowym dobrze pozwolić, by organizm oczyścił się z tego, co zalega w przewodzie pokarmowym – biegunka i wymioty to ułatwiają. Jeśli jednak biegunka jest intensywna i długo trwa, weź leki lub suplementy przeciw biegunce. Polecany jest zwłaszcza węgiel aktywny, gdyż dobrze wiąże toksyczne substancje i pomaga w ich usuwaniu z organizmu. Nie zapomnij również o regularnym nawadnianiu i elektrolitach – jest to szczególnie istotne, jeśli dużo wymiotujesz lub tracisz dużo wody podczas biegunki. Pij często, ale małymi porcjami, a przy tym pamiętaj o probiotykach, które mogą wesprzeć prawidłową równowagę mikroflory jelitowej.

Jak chronić się przed zatruciem pokarmowym? Profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby zatem uniknąć dokuczliwego problemu układu pokarmowego objawiającego się biegunką i wymiotami, warto zadbać o odpowiednie działania profilaktyczne.

Co zrobić, by chronić się przed zatruciem pokarmowym? Przede wszystkim dopilnuj podstawowych zasad higieny osobistej oraz higieny przechowywania, przygotowywania i spożywania posiłków. Często i dokładnie myj ręce, w tym zawsze po skorzystaniu z toalety, przed przygotowaniem posiłku oraz przed jedzeniem. Zawsze myj surowe owoce i warzywa, dopilnuj utrzymania w czystości blatu kuchennego, desek do krojenia, noży, sztućców i talerzy. Pilnuj również czystości lodówki oraz właściwej temperatury jej działania. Nie zapominaj również o kupowaniu żywności wyłącznie z pewnego, bezpiecznego źródła oraz o jej prawidłowym przechowywaniu.