Zadbaliście o swój zabytek? To go zgłoście
2025-01-03 11:33:31(ost. akt: 2025-01-03 11:40:47)
Już od 50 lat właściciele, posiadacze i zarządcy zabytków są nagradzani w ramach konkursu "Zabytek Zadbany" za prace konserwatorskie, adaptacyjne i wzorcową opiekę nad obiektami. Ruszyła jubileuszowa edycja, zgłoszenia prowadzący konkurs Narodowy Instytut Dziedzictwa przyjmuje do 15 lutego 2025 roku.
Do konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków obiekt mogą zgłosić właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych, którzy "wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami", a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków, kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków oraz konserwatorzy samorządowi.
Obiekt musi być wpisany indywidualnie do rejestru zabytków nieruchomych; wszystkie prace badawcze i konserwatorskie oraz roboty budowlane przy zabytku zostały wykonane zgodnie z pozwoleniem właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a prace przy zabytku zostały zakończone w okresie pięciu lat od roku poprzedzającego złożenie wniosku.
Do kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem mogą być zgłoszone takie obiekty, przy których prowadzono prace, także prace pielęgnacyjno-porządkowe, przez co najmniej 10 lat poprzedzających rok złożenia wniosku.
Kategorie konkursowe to: "Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu", "Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)", "Adaptacja obiektów zabytkowych", "Architektura i budownictwo drewniane", "Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)", "Zabytek dostępny", a także kategoria specjalna "Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem".
Kontrola nad prawidłowością przebiegu konkursu oraz ocena zgłoszonych prac należy do jury składającego się z siedmiu osób, które mają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie konserwacji zabytków. Jury powołuje Generalny Konserwator Zabytków na wniosek dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W kategorii specjalnej jury przyznaje nagrodę, bez wyróżnień. W pozostałych kategoriach może przyznać nagrodę i maksymalnie trzy wyróżnienia. W każdej z kategorii jury ma prawo przyznania dwóch nagród równorzędnych (ex aequo). Nagrodzeni otrzymują dyplomy oraz tablice wykonane z brązu do oznaczenia zabytku, a wyróżnieni - dyplomy i odpowiednie tablice.
Aby wziąć udział w konkursie, należy do 15 lutego br. przesłać dokumentację zgłoszeniową na adres sekretariatu konkursu:
Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Olsztynie, ul. 11 Listopada 4, 10-104 Olsztyn, z dopiskiem "Zabytek Zadbany". Do 31 października planowane jest ogłoszenie listy nagrodzonych i wyróżnionych oraz uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień.
Szczegółowe informacje o regulaminie konkursu, formularz zgłoszeniowy i procedura oceny zgłoszeń znajdują się na stronie https://nid.pl/konkursy/zabytek-zadbany/. (PAP)
W 2023 roku laureatem została Katedra Wniebowzięcia NMP i Świętego Andrzeja Apostoła we Fromborku ( na fot)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez