Czy na Osiedlu Generałów w Olsztynie dojdzie do zmian?
2025-01-01 20:00:00(ost. akt: 2024-12-31 10:31:51)
Zdzisława Tołwińska, radna Olsztyna zgłosiła u prezydenta problemy związany z brakiem inwestycji na Osiedlu Generałów, które mają poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Na te zgłoszenia zareagował Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna.
Radna Olsztyna, Zdzisława Tołwińska (PiS), zgłosiła trzy interpelacje dotyczące problemów na Osiedlu Generałów. Skupiły się one na braku oświetlenia przy ul. Bartąskiej i Srebrnej, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. Radna zaapelowała o szybką interwencję, podkreślając trudności dzieci, rodzin i seniorów w poruszaniu się po ciemnych ulicach.
Kolejna interpelacja dotyczyła infrastruktury drogowej na ulicach Langowskiej, Friszke i Piwnika, gdzie mieszkańcy domów jednorodzinnych borykają się z przestarzałymi planami budowy dróg. Radna wskazała na brak transparentności w realizacji lokalnych inicjatyw.
Trzeci problem to brak przejścia dla pieszych przy Przedszkolu Miejskim nr 5 na ul. Maczka, co od dekady zgłaszają rodzice. Brak bezpiecznej infrastruktury utrudnia dojście do przedszkola, szczególnie zimą, i zagraża bezpieczeństwu dzieci. Radna wprost stwierdziła, że "miasto nie pamięta o Osiedlu Generałów".
Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk odniósł się w swojej odpowiedzi do każdego z trzech punktów wymienionych przez Zdzisławę Tołwińską.
Nadmienił, że jak na razie miasto nie planuje wprowadzenia oświetlenia na ul. Bartąskiej i Srebrnej.
— Wykonanie danego zadania wymaga, w pierwszej kolejności, sporządzenia dokumentacji projektowej, oszacowania na jej podstawie kosztów realizacji, a następnie zabezpieczenia środków na dany cel w planie finansowym. Planowane do realizacji zadania zostały już określone w przyszłorocznym budżecie i gmina nie posiada dodatkowych środków na wykonanie stosownej dokumentacji projektowej — przedstawił problem Robert Szewczyk.
Dodał, że w ostatniej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego został zgłoszony projekt, który faktycznie mógł poprawić oświetlenia w tamtejszym obszarze, czyli "Światło dla bezpieczeństwa - oświetlenie odcinka ulicy Bartąskiej od ul. Rubinowej do ul. Nefrytowej”.
— Projekt nie został jednak wybrany do realizacji — przekazał prezydent stolicy Warmii i Mazur.
W sprawie poprawy jakości dróg na ul. Langowskiej oraz Friszke sytuacja wydaje się podobna, jak w przypadku ul. Bartąskiej i Srebrnej.
— Ze względu na realizację newralgicznych dla miasta inwestycji oraz ograniczone zasoby finansowe w budżecie gminy Olsztyn na 2025 rok, na chwilę
obecną nie ma możliwości realizacji zadania dotyczącego ul. Langowskiej i ul. Friszke — napisał prezydent. Poinformował, że o realizacji prac remontowych na ul. Langowskiej i Fiszke prowadzone były konsultacje z mieszkańcami.
obecną nie ma możliwości realizacji zadania dotyczącego ul. Langowskiej i ul. Friszke — napisał prezydent. Poinformował, że o realizacji prac remontowych na ul. Langowskiej i Fiszke prowadzone były konsultacje z mieszkańcami.
— Informowano o możliwości wspólnej realizacji danej inwestycji w ramach inicjatywy lokalnej lub Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, natomiast z dokonanych wcześniej wpłat mieszkańców (z inicjatywy lokalnej) została zrealizowana infrastruktura osiedla, w tym również na ww. ulicach — napisał prezydent.
Istnieje jednak szansa na to, że remont ul. Piwnika dojdzie do skutku.
— Obecnie, na zlecenie gminy, realizowana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa pn. „Budowa ul. Piwnika w Olsztynie”. Planowany termin przekazania dokumentacji przewiduje się na koniec 2024 r. — dodał Robert Szewczyk.
Jak zatem rysuje się sprawa przejścia dla pieszych przy Przedszkolu Miejskim nr 5 przy ul. Maczka? W 2024 roku doszło do wykonania kosztorysu budowlanego, który objął kompleksowe prace budowlane na terenie ulicy. Na drodze stanęły jednak kwestie finansowe.
— Kosztorys inwestorski zakłada koszt inwestycji na poziomie ponad 3 min złotych, co w obecnej trudnej sytuacji finansowej nie pozwala na wygospodarowanie środków w tej wysokości na realizację zadania — napisał Szewczyk. Wspomniał również, że o tej sprawie dyskutowano na posiedzeniu Komisji Prawa i Bezpieczeństwa Rady Miasta Olsztyna.
Działania w celu poprawy bezpieczeństwa przy PM 5 przy ul. Maczka podjął Zarzą Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Z powodu niekorzystnego stanu nawierzchni drogowcy dokonali jedynie montażu barierek i słupków, mających ograniczyć możliwość parkowania pojazdów i poprawić widoczność dla pieszych.
Robert Szewczyk zapewnił, że w najbliższym czasie postara się o poprawę bezpieczeństwa na tamtym obszarze.
— Dołożę wszelkich starań, aby w budżecie gminy Olsztyn zostały wygospodarowane środki na ten cel w najbliższym możliwym terminie — zakończył prezydent Olsztyna.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez