W sposób wyjątkowi radni województwa uczcili Mirona Sycza
2024-12-21 16:00:00(ost. akt: 2024-12-20 15:11:02)
Sejmik województwa zdecydował o nadaniu Szkole Podstawowej z Ukraińskim Językiem Nauczania i Liceum Ogólnokształcącemu z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim imienia Mirona Sycza.
Sprawa była omawiana na grudniowej sesji sejmiku województwa. Z takim wnioskiem do zarządu województwa zgłosiły się rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski tamtejszych placówek oświatowych, dla których samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jest organem prowadzącym.
Uzasadnienie projektu uchwały w tej sprawie wygłosił marszałek województwa.
Uzasadnienie projektu uchwały w tej sprawie wygłosił marszałek województwa.
— Miron Sycz, będąc długoletnim dyrektorem tej placówki, wychodził naprzeciw zmianom w edukacji, wykorzystując je na rzecz rozwoju prowadzonej przez niego placówki. Powołał do życia nowe szkoły: gimnazjum, liceum profilowane i zespół szkół, które stały się wielokulturowym centrum, wspierającym dziedzictwo różnych narodów, zapewniającym uczniom z Polski i Ukrainy optymalne warunki kształcenia, wychowania i rozwoju osobistego — podkreślał marszałek Kuchciński. — Był inicjatorem stworzenia Środkowo-Europejskiego Centrum Szkolenia Młodzieży, które stanowi bazę i wsparcie dla podtrzymywania działalności szkoły, a także rozwoju lokalnej społeczności.
Nauczyciel, samorządowiec i poseł
Gośćmi wczorajszego posiedzenia sejmiku województwa była rodzina Mirona Sycza i przedstawiciele Szkoły Podstawowej z Ukraińskim Językiem Nauczania i Liceum Ogólnokształcącego z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
Gośćmi wczorajszego posiedzenia sejmiku województwa była rodzina Mirona Sycza i przedstawiciele Szkoły Podstawowej z Ukraińskim Językiem Nauczania i Liceum Ogólnokształcącego z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
Projekt uchwały w tej sprawie poparło 18 radnych, przeciw było 11.
— Miron Sycz to wybitna postać na polskiej scenie społecznej i politycznej. Miron Sycz jest inspiracją dla wielu. On na to zasłużył — podkreślał radny Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Homza.
Jego partyjna koleżanka Teresa Astramowicz-Leyk dodała: — Miron Sycz był wizjonerem, był fantastycznym człowiekiem.
Po ogłoszeniu wyników głosowania zwolennicy tej inicjatywy na stojąco oklaskiwali przedstawicieli rodziny Mirona Sycza i szkół, które odtąd będą nosić jego imię. — Dziękujemy — usłyszeli w odpowiedzi.
Sprzeciw wobec tego wniosku złożyli radni z PiS.
Zmarły w kwietniu 2024 roku Miron Sycz był nauczycielem, działaczem Związku Ukraińców w Polsce, radnym i przewodniczącym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w latach 1998-2007, posłem na Sejm VI i VII kadencji. W 2008 roku został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Współtworzył samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jako instytucję wspólnoty i dialogu społecznego. Te wartości przeniósł do pracy parlamentarnej jako przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Był też twórcą i wieloletnim dyrektorem Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, która stała się centrum kultury ukraińskiej w Polsce. Miał wielki wkład w pojednanie polsko-ukraińskie, ale jeszcze więcej swojego czasu poświęcał swojej małej ojczyźnie Górowszczyźnie i naszemu regionowi.
Województwo z budżetem
Na grudniowej sesji sejmiku radni województwa zdecydowali również o przyjęciu budżetu na 2025 rok.
Na grudniowej sesji sejmiku radni województwa zdecydowali również o przyjęciu budżetu na 2025 rok.
— Podjęliśmy kluczową decyzję dotyczącą przyszłości naszego regionu — uchwaliliśmy budżet na 2025 rok. Rok 2025 przyniesie nam kontynuację wielu ważnych działań, realizację strategicznych inwestycji oraz efektywne wykorzystanie unijnych środków. Dzięki temu będziemy mogli poprawiać jakość życia, rozwijać infrastrukturę i wspierać lokalne inicjatywy, które wzmacniają nasz region — skomentował marszałek województwa.
Zanim jednak go zatwierdzono, do projektu zaproponowano kilka zmian. Wszystkie miały zostać wprowadzone kosztem kwoty ponad 6 mln zł na promocję Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Jedna z nich — zgłoszona przez radną Astramowicz-Leyk — dotyczyła przekazania kilku milionów złotych na podwyżki pensji pracowników placówek kultury, w tym teatrów w Olsztynie i Elblągu. Ostatecznie przepadła, ale tylko jednym głosem.
Grzegorz Szydłowski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez