Jest plan dla Szpitala Miejskiego w Olsztynie?
2024-12-22 09:00:00(ost. akt: 2024-12-20 15:14:39)
Władze Miejskiego Szpitala Zespolonego przedstawiły propozycję rozwiązania trudnej sytuacji finansowej placówki.
Szpital ze stolicy Warmii i Mazur zamknął poprzedni rok z ujemnym bilansem - ponad 4,6 mln zł. To kwota przekraczająca wartość zakładaną w Programie Naprawczym przyjętym na lata 2023-2025. Z tego powodu obowiązkowe było przedstawienie nowego programu. Zatwierdzili go radni na grudniowej sesji rady miasta.
- Celem jest przeprowadzenie procesu systemowych zmian organizacyjnych, ekonomicznych, finansowych, i technicznych dostosowanych do efektywnej realizacji zadań jednostki - mówi dyrektor MSZ, Rafał Laszczak. - Efektem tych zmian będzie przywrócenie równowagi wewnętrznej szpitala w ujęciu operacyjnym oraz bilansowym.
Wśród najważniejszych zadań wynikających z programu są m.in. utrzymanie wartości części ryczałtowej umowy NFZ na poziomie powyżej 98 proc. i odnowienie posiadanego majątku poprzez pozyskanie zewnętrznego finansowania na zakup aparatury medycznej i przystosowanie pomieszczeń.
- Wszelkie proste możliwości związane z redukcją kosztów zostały już dokonane - dodaje dyrektor Laszak. - Dalsze redukcje kosztów bez zaburzenia pracy szpitala praktycznie są niemożliwe, konieczne jest zwiększenie przychodów w ramach umów nielimitowanych z NFZ oraz innych umów sprzedaży usług medycznych.
Dlatego władze placówki planują rozszerzenie działalności. Mają być m.in. utworzone poradnie ortopedyczna i osteoporozy, rozszerzenie świadczeń w poradniach leczenia bólu i chirurgicznej, a także rozwój kardiologii o zakresy zabiegowe, ginekologii o zakres uroginekologiczny, dermatologii i reumatologii w kierunku ciągłego rozwoju leczenia biologicznego czy urologii w zakresie zabiegów przeprowadzanych robotem da Vinci.
Zgodnie z programem szpital powinien zacząć przynosić zysk w 2026 roku. - Warmińsko-Mazurski OW NFZ w Olsztynie informuje, że na przełomie maja i czerwca 2024 roku opłacił Zespolonemu Szpitalowi Miejskiemu w Olsztynie 50 procent świadczeń wykonanych powyżej wartości ryczałtu za 2023 r. w kwocie 2,2 mln zł. Jednocześnie poziom finansowania ryczałtu na 2024 rok został dodatkowo zwiększony jako wynik opłacenia świadczeń w 2023 roku. Ponadto Oddział w 100 proc. opłacił wszelkie pozostałe świadczenia wykonane ponad limit umowy za ten rok - informuje Magdalena Mil, rzeczniczka olsztyńskiego oddziału NFZ.
Na grudniowej sesji rady miasta radni zatwierdzili również aktualizację strategii dla Olsztyna 2030+. To podstawowy i najważniejszy dokument wskazujący plany rozwojowe i „pomysł na stolicę Warmii i Mazur przyszłości”. Głównym ekspertem przy jej tworzeniu był prof. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Sprawy miasta podzielono na sześć dziedzin. To m.in. bezpieczeństwo, promocja i komunikacja.
W tym ostatnim przypadku eksperci wskazują, że pomimo wielu inwestycji duże natężenie ruchu jest nie tylko uciążliwe dla mieszkańców, ale również w dużym stopniu wpływa na natężenie hałasu, przekroczenie stężenia zanieczyszczeń oraz obniża atrakcyjność miasta. „Stały wzrost przejazdów samochodami osobowymi wynika m.in. z braków w zakresie oferty usług transportu zbiorowego oraz braku infrastruktury dla niezmotoryzowanych. Wzrasta również park pojazdów osobowych, z dominującym udziałem wyeksploatowanych pojazdów z importu, niespełniających najnowszych, rygorystycznych norm emisji spalin” – czytamy w dokumencie. „Także suburbanizacja miasta, za którą nie nadąża rozwój transportu publicznego, wymusza korzystanie z pojazdów indywidualnych przy codziennych dojazdach do pracy, szkoły, na zakupy itp.”.
Radni zdecydowali również o podniesieniu opłat za pochówki na cmentarzach komunalnych. „Wzrost niektórych stawek wynika przede wszystkim ze wzrostu kosztów utrzymania cmentarzy, na które najbardziej istotny wpływ mają zmiany czynników ekonomicznych” – czytamy w projekcie uchwały Rady Miasta.
gs
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez